Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu pro eurovolby

Volebni Prukaz Eurovolby

Žádost o volební průkaz

Voliči, kteří se nebudou moci zúčastnit voleb do Evropského parlamentu ve svém volebním okrsku, si mohou požádat o volební průkaz. Ten jim umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to buď osobně na obecním úřadě, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem voliče. Doklad pro hlasování v eurovolbách je pak možné si vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu trvalého pobytu.

Osobně na úřadě

V případě, že se v době konání voleb do Evropského parlamentu nebudete nacházet ve svém trvalém bydlišti, nezoufejte, stále máte možnost odevzdat svůj hlas. Stačí si na svém úřadě obce s rozšířenou působností vyřídit volební průkaz. Ten vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Pro jeho vydání je nutné se dostavit osobně s platným dokladem totožnosti, a to nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb. Pokud se nacházíte v zahraničí, můžete o vydání volebního průkazu požádat prostřednictvím zastupitelského úřadu. V takovém případě je nutné zaslat žádost s ověřeným podpisem. Pamatujte, že volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu je specifický dokument a nelze jej zaměňovat s jinými druhy volebních průkazů. Pro hlasování v zahraničí se obraťte na příslušný zastupitelský úřad, kde vám poskytnou informace o způsobu hlasování a potřebných dokladech.

Datovou schránkou

V dnešní digitální době existuje i pro volby do Evropského parlamentu možnost elektronického doručení volebního průkazu. Pokud si zažádáte o vydání voličského průkazu, můžete si zvolit jeho doručení do vaší datové schránky. Tato možnost je dostupná pouze pro občany České republiky, kteří datovou schránku mají aktivovanou. Pro úspěšné doručení je nezbytné, abyste měli v systému evidence obyvatel vedenou aktuální adresu trvalého pobytu. Datová schránka představuje moderní a bezpečný způsob, jak obdržet volební průkaz elektronicky a včas. Pamatujte však, že samotné hlasování probíhá fyzicky ve volební místnosti, a to na základě platného volebního průkazu a dokladu totožnosti.

Poštou

Pokud se v době konání voleb do Evropského parlamentu budete nacházet mimo své trvalé bydliště, ale na území České republiky, můžete k volbám využít voličský průkaz. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v ČR. Voličský průkaz pro eurovolby však nelze použít pro hlasování v zahraničí. Pro hlasování v zahraničí slouží jiný dokument – Zvláštní voličský průkaz, o který je nutné požádat zastupitelský úřad ČR v dané zemi. Žádost o vydání voličského průkazu pro eurovolby je možné podat písemně, a to i prostřednictvím datové schránky, nebo osobně na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště. Žádost musí být doručena nejpozději 7 dnů před dnem voleb, tedy do pátku předcházejícího volebnímu víkendu. V případě doručení žádosti poštou je nutné počítat s časovou rezervou pro doručení.

Vlastnost Volební průkaz (obecně) Volební průkaz (eurovolby)
Použití pro volby Různé typy voleb (dle vydání) Pouze volby do Evropského parlamentu
Možnost volit mimo trvalé bydliště Ano Ano

Termín pro podání žádosti

Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu nebo o vydání dokladu pro hlasování v eurovolbách ve výjimečných případech, jako je například ztráta nebo odcizení občanského průkazu těsně před volbami, je nutné podat v zákonem stanovené lhůtě. Tato lhůta se liší v závislosti na tom, zda o vydání žádáte v České republice, nebo v zahraničí. Pokud žádáte o vydání voličského průkazu v České republice, musíte tak učinit nejpozději do druhého dne voleb do 16:00 hodin. V případě, že žádáte o vydání voličského průkazu v zahraničí, je lhůta delší a to do desátého dne před prvním dnem voleb. V případě konání druhého kola voleb je nutné o vydání voličského průkazu požádat znovu, a to ve stejných lhůtách jako pro první kolo. Je důležité si uvědomit, že žádost podaná po uplynutí stanovené lhůty nebude vyřízena a vy se tak nebudete moci voleb zúčastnit.

Vydání volebního průkazu

Voliči, kteří se v den voleb do Evropského parlamentu nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště, si mohou požádat o vydání volebního průkazu. Volební průkaz opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat osobně na obecním úřadě, v jehož územním obvodu má volič trvalý pobyt, a to nejpozději do 2. května 2024. V případě zasílání žádosti písemně je nutné tak učinit nejpozději do 25. dubna 2024. Žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče. Voliči, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v zahraničí, si mohou požádat o vydání volebního průkazu prostřednictvím zastupitelského úřadu. K žádosti je nutné přiložit kopii dokladu totožnosti. Volební průkaz bude vydán nejpozději 15 dnů před volbami.

Hlasování s volebním průkazem

V případě, že se v den voleb do Evropského parlamentu nebudete nacházet ve svém volebním okrsku, nezoufejte. Stále máte možnost odevzdat svůj hlas a ovlivnit tak složení europarlamentu na další volební období. Stačí k tomu využít takzvaný volební průkaz. Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to bez ohledu na vaše trvalé bydliště. Pozor, tento doklad neplatí pro hlasování v zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí. Pro jeho vydání je nutné požádat váš obecní úřad s dostatečným předstihem, a to buď osobně, písemně, nebo elektronicky. Žádost o vydání volebního průkazu musí obsahovat vaše identifikační údaje, adresu trvalého bydliště a důvod žádosti o vydání. Volební průkaz vám bude následně vydán osobně nebo zaslán na vaši adresu. Nezapomeňte, že volební účast je důležitým nástrojem demokracie, a proto neváhejte využít možnosti hlasovat i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém domově.

Voličský průkaz

Pro účast v eurovolbách je nezbytné mít s sebou platný doklad totožnosti a voličský průkaz. Voličský průkaz pro eurovolby slouží jako potvrzení o vašem zapsání do zvláštního seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. Pokud jste občanem jiného členského státu EU a máte v České republice trvalý pobyt, máte právo volit v eurovolbách. Abyste mohli toto právo využít, musíte se do zvláštního seznamu voličů pro eurovolby zaregistrovat. Tuto registraci je nutné provést pouze jednou, poté budete pro všechny následující eurovolby automaticky vedeni ve voličském seznamu. Voličský průkaz pro eurovolby vám bude vydán na základě vaší žádosti, kterou můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte, že pro účast v eurovolbách je nezbytné mít s sebou jak platný doklad totožnosti, tak i voličský průkaz. Bez těchto dokladů vám nebude umožněno hlasovat.

Platnost volebního průkazu

Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu (eurovolby) vám umožňuje hlasovat v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to bez ohledu na vaše trvalé bydliště. Platnost volebního průkazu je vázána na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že volební průkaz vydaný pro eurovolby bude platný pouze pro tyto volby a nelze ho použít pro jiné volby, například do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Kromě volebního průkazu je pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu nezbytné se ve volební místnosti prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Bez předložení platného dokladu totožnosti vám nebude umožněno hlasovat, a to ani v případě, že budete mít platný volební průkaz. Volební průkaz pro eurovolby si můžete vyzvednout na obecním úřadě obce s rozšířenou působností dle vašeho trvalého bydliště. Žádost o jeho vydání je možné podat osobně nejpozději do dne voleb, a to v úředních hodinách daného úřadu.

Volební průkaz do eurovoleb, malý kousek plastu s velkou mocí. Mocí ovlivnit budoucnost Evropy, moc, kterou bychom neměli brát na lehkou váhu.

Zdeněk Dvořák

Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu je důležitým dokumentem, který umožňuje hlasovat i mimo své trvalé bydliště. Je nezbytné si o něj včas požádat a při jeho použití v den voleb dbát na správný postup. Použití volebního průkazu je snadné a umožňuje občanům aktivně se zapojit do volebního procesu bez ohledu na to, kde se v den voleb nacházejí. Díky možnosti volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí se zvyšuje dostupnost voleb pro všechny občany. Je důležité si uvědomit, že volební účast je klíčová pro fungování demokratické společnosti a každý hlas má svůj význam. Aktivní účastí ve volbách občané ovlivňují směřování Evropské unie a budoucnost všech jejích členů.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: Politika