Vše o volebním průkazu: Jak ho získat a volit kdekoliv chcete
Co je volební průkaz
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo jeho trvalé bydliště. Pokud víte, že v době voleb nebudete ve svém domově, ale přesto se chcete zúčastnit voleb, je volební průkaz řešením. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat na obecním úřadě dle místa trvalého bydliště, a to osobně nejpozději do 6 dnů před volbami nebo písemně s ověřeným podpisem nejpozději 7 dnů před volbami. V den voleb pak můžete volit v kterékoli volební místnosti na území České republiky v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a do Evropského parlamentu. V případě voleb prezidenta republiky a Senátu je okruh volebních místností omezen na území kraje, resp. volebního obvodu. Volební průkaz je důležitý dokument, proto s ním nakládejte zodpovědně a uschovejte ho na bezpečném místě. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem i občanskou povinností.
Kdo může požádat
O volební průkaz může požádat každý volič zapsaný v seznamu voličů, a to v místě svého trvalého bydliště. Voličem se rozumí občan České republiky, který dosáhl věku 18 let. Pokud se v době voleb nebudete zdržovat ve svém volebním okrsku, volební průkaz vám umožní volit kdekoli v České republice i v zahraničí. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, pokud ji podáváte osobně v úředních hodinách příslušného úřadu. V případě zaslání žádosti poštou je nutné dodržet lhůtu 15 dnů před volbami. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami.
Jak o průkaz zažádat
O volební průkaz můžete požádat buď osobně v úřední dny na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2 dnů před volbami. Pokud nestíháte osobní návštěvu, nezoufejte. Žádost o vydání volebního průkazu lze podat i písemně. V takovém případě je ale nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Písemnou žádost je nutné podat tak, aby byla doručena nejpozději 7 dní před dnem voleb. Nezapomeňte, že volební průkaz vám bude vydán pouze pro konkrétní volby uvedené ve vaší žádosti.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Název dokumentu | Volební průkaz |
Účel | Umožňuje volit mimo trvalé bydliště v ČR |
Platnost pro volby | Parlamentní, prezidentské, evropské, krajské, senátní, komunální |
Volební průkaz si nemůžete vyřídit online ani telefonicky.
S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v daném typu voleb, pro které byl vydán.
Pokud se chystáte volit v zahraničí, volební průkaz vám umožní volit na zastupitelském úřadě.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby v ČR můžete podat ve dvou lhůtách. První, osobně, nejpozději do 6. dne před dnem voleb, tedy do pátku před volbami, do 16:00. Pokud nestihnete termín pro osobní podání, nezoufejte! Stále můžete požádat o vydání volebního průkazu písemně. V tomto případě musí být žádost doručena nejpozději 48 hodin před začátkem voleb, tedy do čtvrtka před volbami, opět do 16:00. Pamatujte, že včasné podání žádosti je důležité pro to, abyste mohli ve volbách uplatnit své volební právo.
Možnosti vyzvednutí
V případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém trvalém bydlišti a nebudete tak moci volit ve svém volebním okrsku, máte možnost požádat o vydání volebního průkazu. Volební průkaz Vám zaručí právo volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky a v případě voleb prezidenta republiky. O volební průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 pracovních dnů před konáním voleb. V případě zasílání žádosti písemně je nutné, aby byla doručena nejpozději 7 dnů před konáním voleb. Vydaný volební průkaz si následně můžete vyzvednout osobně, a to nejpozději do dne předcházejícího dni voleb. V případě, že si volební průkaz nemůžete vyzvednout osobně, je možné požádat o jeho zaslání na Vaši adresu.
Hlasování s průkazem v ČR
V České republice máte možnost volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Touto možností je volební průkaz. Jedná se o dokument, který vás opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a v případě voleb do Evropského parlamentu i v zahraničí. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemnou žádostí. O vydání volebního průkazu musíte požádat nejpozději 7 dní před konáním voleb, v případě doručení poštou pak nejpozději 15 dní před volbami. Vydání volebního průkazu je bezplatné. V den voleb se pak s platným volebním průkazem a občanským průkazem dostavíte do libovolné volební místnosti v ČR.
Hlasování s průkazem v zahraničí
Pro občany České republiky, kteří se v den voleb nacházejí v zahraničí, existuje možnost hlasovat s voličským průkazem. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích na území České republiky, a to v jakýchkoli volbách. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště voliče, a to písemně s ověřeným podpisem voliče nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, v případě doručení žádosti prostřednictvím datové schránky pak nejpozději 3 dny přede dnem voleb. O vydání voličského průkazu nelze žádat elektronicky. Voličský průkaz se vydává osobně voliči nebo osobě, která prokáže, že je oprávněna k přijetí voličského průkazu na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem voliče. Voličský průkaz může být voliči na jeho žádost zaslán také poštou. V takovém případě je však nutné, aby byla žádost o vydání voličského průkazu doručena nejpozději 15 dnů přede dnem voleb. Volič, který se v den voleb nachází v zahraničí, může hlasovat na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz opravňuje k volbě mimo trvalé bydliště. Platnost volebního průkazu je vázána na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že volební průkaz vydaný například pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nelze použít pro volby do zastupitelstev obcí. Volební průkaz je platný pouze na území České republiky. V zahraničí s ním volit nelze. Pokud se volič v době konání voleb nachází v nemocnici, v ústavu sociální péče nebo ve věznici a nemůže se tak dostavit do volební místnosti, může požádat o hlasování za pomoci zvláštní volební komise. Tato komise ho navštíví a umožní mu hlasovat přímo v místě jeho pobytu.
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat obecní úřad, který průkaz vydal, a požádat o vydání nového. Bez volebního průkazu se nemůžete voleb zúčastnit. Pro vydání nového průkazu je nutné se dostavit osobně s platným dokladem totožnosti, například s občanským průkazem nebo cestovním pasem. Za vydání nového volebního průkazu se obvykle platí správní poplatek. Nový volební průkaz bude obsahovat vaše osobní údaje a fotografii, stejně jako původní průkaz. Důležité je pamatovat na to, že ztráta nebo odcizení volebního průkazu nezbavuje voliče povinnosti zúčastnit se voleb. Volič se voleb může zúčastnit i v případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu, a to na základě předložení platného dokladu totožnosti. V takovém případě bude voličovi vydán náhradní hlasovací lístek.
Volební průkaz je vaší vstupenkou k demokracii, ať už jste kdekoli.
Zdeněk Dvořák
Volební průkaz a korespondenční volba
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo jeho trvalé bydliště. Pokud víte, že v době voleb nebudete ve svém volebním okrsku, požádejte o vydání volebního průkazu. Žádost můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. pracovního dne před volbami do 16 hodin. Po této lhůtě již není možné volební průkaz vydat. Volební průkaz nelze využít pro volby do Senátu Parlamentu České republiky v obci, kde má volič trvalý pobyt. Pro voliče, kteří se v době voleb zdržují dlouhodobě v zahraničí, existuje možnost korespondenčního hlasování. Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů pro korespondenční volbu je nutné podat nejpozději 40 dní před volbami. Korespondenční volba je možná pouze pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a do Evropského parlamentu. Pro ostatní volby korespondenční hlasování není možné.
Nejčastější dotazy k volebnímu průkazu
Kdy a kde můžu o volební průkaz požádat? O volební průkaz můžete požádat nejpozději 3 pracovní dny před volbami, a to buď osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, nebo písemně, a to dopisem s ověřeným podpisem.
Co když nestihnu podat žádost včas? Pokud nestihnete podat žádost o volební průkaz včas, nezoufejte. Stále můžete volit ve svém volebním okrsku na základě platného občanského průkazu.
Platí volební průkaz i v zahraničí? Ano, s volebním průkazem můžete volit i v zahraničí, a to na jakékoli zastupitelském úřadě České republiky.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: Politika