Zadost o voličský průkaz: Jak volit, i když nejste doma?

Zadost O Volicsky Prukaz

Co je voličský průkaz?

Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste zapsáni v seznamu voličů. To je užitečné, pokud se v době voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště, například na dovolené, služební cestě nebo pokud studujete či pracujete v jiném městě. Žádost o voličský průkaz, resp. žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, musíte podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Na základě podané žádosti vám bude vydán voličský průkaz, se kterým budete moci volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v daném typu voleb.

Kdy o něj žádat?

Žádost o voličský průkaz, neboli o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, je potřeba podat v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. O voličský průkaz je nutné požádat v dostatečném předstihu. Nejzazší termín pro podání žádosti je obvykle stanoven několik dní před volbami, ale doporučuje se o něj zažádat s větším předstihem, abyste předešli komplikacím. Žádost je možné podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, písemně, nebo v některých případech i elektronicky. Konkrétní podmínky a lhůty pro podání žádosti se mohou lišit v závislosti na typu voleb a obci, ve které o průkaz žádáte.

Kde o něj žádat?

Žádost o voličský průkaz, neboli o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, se podává na obecním úřadě s rozšířenou působností dle vašeho trvalého bydliště. Žádost lze podat osobně v úředních hodinách, a to i bez předchozí rezervace. Pokud se nemůžete dostavit osobně, máte možnost požádat o voličský průkaz v elektronické podobě. V takovém případě je nutné žádost opatřit zaručeným elektronickým podpisem. Nezapomeňte, že žádost o voličský průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb, v případě konání druhého kola voleb pak nejpozději 3 dny před jeho konáním.

Žádost o voličský průkaz – malý papír s velkou mocí. Mocí, která dává hlas i těm, kteří jsou zrovna daleko od domova.

Radomír Novotný

Jaké doklady potřebujete?

K podání žádosti o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování budete potřebovat několik dokladů. V první řadě je to vždy občanský průkaz nebo cestovní pas, kterým prokážete svoji totožnost. Pokud žádáte o vydání voličského průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, stačí vám k žádosti pouze jeden z těchto dokladů. V případě, že žádáte o vydání dokladu opravňujícího k hlasování ve volbách do Evropského parlamentu a nejste občanem České republiky, budete muset kromě dokladu totožnosti předložit i doklad o tom, že máte na území České republiky trvalý pobyt. Nezapomeňte, že žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je nutné podat s dostatečným předstihem před volbami.

Lhůta pro vyřízení žádosti

Lhůta pro vyřízení žádosti o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování se liší v závislosti na způsobu podání žádosti.

Podobně jako když řešíte osobně, kdy žádat o důchod, i na úřadě vám to vyřídí hned. Fakt je, že voličák nebo papír na hlasování dostanete rovnou na místě, což je super. Stejně jako když koukáte kdy žádat o důchod na netu, i tady je to celkem rychlý proces. No a když už víte, kdy žádat o důchod nebo voličský průkaz, tak nemusíte nikde zbytečně čekat - prostě přijdete a je to.

V případě podání žádosti písemně nebo elektronicky (datovou schránkou) je lhůta pro vyřízení 3 dny ode dne doručení žádosti úřadu. Pamatujte však, že pokud je vaše žádost neúplná nebo nesplňuje zákonné požadavky, úřad vás vyzve k jejímu doplnění. V takovém případě se lhůta pro vyřízení prodlužuje o dobu, dokud žádost nedoplníte.

Možnosti vyzvednutí průkazu

Pokud řešíte, jak získat voličský průkaz, máte několik možností. Ten si můžete vyzvednout buď osobně, nebo přes někoho jinýho. Když jdete osobně, nezapomeňte si vzít občanku nebo pas - bez toho vám ho nedají. Jestli za vás jde kamarád nebo příbuznej, musí mít plnou moc s vaším ověřeným podpisem. Bohužel, jak získat voličský průkaz poštou nejde, tuhle možnost vám na úřadě nedají. Abyste věděli jak získat voličský průkaz včas, musíte to řešit dopředu - buď zajít osobně na úřad v jejich úředních hodinách, nebo to poslat přes datovku. Jo, a ještě je důležitý vědět, že termíny pro žádost jsou jiný podle toho, jestli jde o volby u nás nebo do Evropskýho parlamentu.

Hlasování s voličským průkazem

V České republice máte možnost volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Touto možností je hlasování s voličským průkazem. Voličský průkaz opravňuje občana České republiky, který jej vlastní, hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v daném typu voleb. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to u obecního úřadu dle místa vašeho trvalého bydliště. V případě, že se nemůžete dostavit osobně, je možné o voličský průkaz požádat i písemně nebo v elektronické podobě s elektronickým podpisem. K žádosti není nutné dokládat žádné dokumenty, pouze uvést své osobní údaje a typ voleb, kterých se chcete zúčastnit.

Vlastnost Popis
Název dokumentu Žádost o vydání voličského průkazu
Účel Umožňuje volit mimo trvalé bydliště v ČR

Platnost voličského průkazu

Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat mimo vaše trvalé bydliště. Je to užitečné, pokud víte, že v den voleb nebudete doma nebo se zrovna budete nacházet v jiném městě. Žádost o voličský průkaz je nutné podat na vašem obecním úřadě nejpozději 7 dní před volbami, pokud o něj žádáte osobně. V případě zaslání žádosti poštou je lhůta prodloužena, nicméně doporučuje se podat žádost s dostatečným předstihem. Voličský průkaz je platný pouze pro dané volby, ke kterým byl vydán. To znamená, že pro každé další volby je nutné požádat o nový průkaz. Žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je pouze jiným pojmenováním pro žádost o voličský průkaz.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve zažádat o jeho nahrazení. Bez platného dokladu totiž nebudete moci uplatnit své volební právo. Žádost o vydání nového průkazu můžete podat na kterémkoli úřadě obce s rozšířenou působností. S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz a případně i doklad o nahlášení ztráty nebo odcizení vašeho původního voličského průkazu (například protokol od policie). O nový voličský průkaz lze požádat i v případě jeho poškození nebo zničení. V takovém případě je nutné původní poškozený průkaz odevzdat. Vydání nového voličského průkazu je bez poplatku.

Časté dotazy k voličskému průkazu

Stejně jako když podáváte žádost o mateřskou, i s voličským průkazem je to někdy docela paperwork. Tady máte přehled těch nejčastějších dotazů, co lidi řeší. Kdy vlastně potřebujete žádost o voličský průkaz vyřídit? No, když v den voleb nebudete tam, kde máte trvalku. Třeba když jste student na koleji, makáte v cizině nebo prostě chcete vypadnout na dovču. Jak na to? Žádost o voličský průkaz musíte podat na obecním úřadě, kde máte trvalé bydliště. Můžete tam zajít osobně (to je asi nejjednodušší), poslat to poštou nebo to hodit přes internet. Je to podobný proces jako žádost o mateřskou - taky máte víc možností, jak na to. Co k tomu potřebujete? Když tam jdete osobně, stačí občanka. Posíláte-li to poštou, musí být žádost úředně ověřená. No a přes internet? Tam potřebujete ten elektronický podpis, co má oficiální štempl.

Publikováno: 11. 11. 2024

Kategorie: Politika