Vše, co potřebujete vědět o voličském průkazu pro eurovolby
Co je voličský průkaz?
Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat v eurovolbách mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, například z důvodu dovolené nebo pracovní cesty, je voličský průkaz ideálním řešením. Díky němu můžete svůj hlas odevzdat v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to i v případě, že se v daném místě zrovna nebudete nacházet v den voleb. Pro eurovolby je důležité zmínit, že voličský průkaz vám umožňuje hlasovat pouze v rámci České republiky. Pokud se v den voleb budete nacházet v zahraničí, budete muset požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů u zastupitelského úřadu. Kromě voličského průkazu je pro hlasování v eurovolbách nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti. Může se jednat o občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad, který je ze zákona stanoven jako doklad totožnosti.
Kdo může o průkaz žádat?
O voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu může požádat každý občan České republiky, který má právo volit. Žádost o voličský průkaz si může podat volič, který se v době konání voleb nebude zdržovat v místě svého trvalého bydliště a nebude tak moci volit ve svém volebním okrsku. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Evropského parlamentu v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, ale i na zastupitelském úřadě v zahraničí. Voličský průkaz s sebou k volbám nahrazuje klasický občanský průkaz, proto je nutné se při jeho vyřizování prokázat platným dokladem totožnosti.
Jak o průkaz zažádat?
O voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu můžete požádat buď osobně na úřadě obce s rozšířenou působností, nebo pístevně. Žádost o voličský průkaz musí obsahovat jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být voličský průkaz doručen. Nezapomeňte uvést také číslo vašeho občanského průkazu. Osobně můžete o voličský průkaz žádat nejpozději do 2 dnů před volbami, v případě písemné žádosti je lhůta delší, a to do 15 dnů před volbami. Písemná žádost musí být úředníkovi doručena nejpozději v poslední den lhůty. Voličský průkaz vám bude vydán na počkání, případně vám bude zaslán poštou na uvedenou adresu.
Doklad | Použití v českých volbách | Použití v eurovolbách |
---|---|---|
Občanský průkaz | Ano | Ano |
Pas České republiky | Ano | Ano |
Řidičský průkaz | Ne | Ne |
Termíny pro podání žádosti
Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí být podána včas, abyste o své volební právo nepřišli. Termíny pro podání žádosti se liší podle způsobu podání. Pokud žádáte osobně v úřední dny na úřadě obce s rozšířenou působností, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu, můžete tak učinit nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb. V případě doručení žádosti poštou je termín o něco dřívější – nejpozději druhý pracovní den předcházející dni voleb. Pamatujte, že žádost musí být v listinné podobě opatřena vaším podpisem. Pokud se chystáte volit v jiném členském státě EU, budete potřebovat k hlasování platný doklad totožnosti – občanský průkaz nebo cestovní pas. Voličský průkaz vám v tomto případě k volbám neopravňuje.
Voličský průkaz je vaší vstupenkou k vyjádření názoru na směřování Evropy. Nezapomeňte ho vhodit do urny!
Zdeněk Dvořák
Hlasování s průkazem v ČR
V České republice máte možnost volit ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že se v den voleb nenacházíte ve svém trvalém bydlišti. K tomu slouží voličský průkaz. Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Pro jeho vydání je nutné podat žádost na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle vašeho trvalého bydliště. Žádost je možné podat osobně nejpozději do 2. června 2023, v elektronické podobě s elektronickým podpisem pak do 25. května 2023. Pro vyzvednutí voličského průkazu si nezapomeňte vzít s sebou platný doklad totožnosti. Vlastní volba s voličským průkazem se pak nijak neliší od běžného hlasování. Po příchodu do volební místnosti se prokážete voličským průkazem a platným dokladem totožnosti. Poté obdržíte od volební komise úřední obálku a hlasovací lístky.
Hlasování s průkazem v zahraničí
Občané České republiky, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nacházejí v zahraničí, mohou svůj hlas odevzdat i mimo území České republiky. Pro hlasování v eurovolbách v zahraničí je nezbytné vlastnit platný voličský průkaz. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu si můžete vyřídit na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností v České republice, a to nejpozději 10 dnů před konáním voleb. Pokud se chystáte volit na zastupitelském úřadě, je nutné si předem ověřit jeho otevírací dobu v den voleb. Prokazují se platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Kromě voličského průkazu je pro hlasování v eurovolbách v zahraničí nezbytné se prokázat také platným dokladem totožnosti.
Důležité informace a kontakty
Pro účast v eurovolbách je nezbytné mít s sebou platný doklad totožnosti, kterým může být občanský průkaz, cestovní pas nebo voličský průkaz. Voličský průkaz vydává obecní úřad na žádost voliče, který se v době voleb nebude nacházet v místě svého trvalého bydliště. Žádost o vydání voličského průkazu je možné podat osobně, písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před volbami. Pro vyzvednutí voličského průkazu je nutné se dostavit osobně s platným dokladem totožnosti. Voličský průkaz opravňuje k hlasování pouze v eurovolbách, pro které byl vydán, a to v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. V případě ztráty nebo odcizení voličského průkazu je nutné tuto skutečnost neprodleně oznámit obecnímu úřadu, který průkaz vydal.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: Politika