Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu.

Volebny Preukaz

Co je volební průkaz

Volební průkaz je doklad, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo své trvalé bydliště. Pokud se v den voleb nacházíte mimo svůj domovský volební okrsek, například na dovolené, na služební cestě nebo studujete v jiném městě, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. Žádost o jeho vydání musíte podat na svém obecním úřadě, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. O volební průkaz je možné požádat nejpozději 7 dní před volbami, pokud o něj žádáte osobně, a 14 dní před volbami v případě písemné žádosti. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v daném typu voleb.

Kdo ho může získat

Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mimo trvalé bydliště. Žádat o něj můžou všichni voliči zapsaní v seznamech voličů. Důležité je, že volební průkaz je vázaný pouze na konkrétní volby. Nelze ho tedy použít pro jiné volby. O volební průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě, v jehož správním obvodu máte trvalé bydliště. Žádost lze podat i písemně nebo elektronicky, ale pozor, v takovém případě je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. O vydání volebního průkazu rozhoduje obecní úřad do dvou dnů od doručení žádosti. Pokud žádáte osobně, volební průkaz vám vydají na počkání. V ostatních případech vám ho zašlou do vlastních rukou. Volební průkaz si nemůžete vyřídit v den voleb. Poslední den pro podání žádosti je stanoven zákonem.

Jak o něj zažádat

O volební průkaz můžete požádat buď osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 6 dnů před volbami, nebo písemně, a to nejpozději 14 dnů před volbami. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Žádost o vydání volebního průkazu musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, na kterou má být volební průkaz doručen. Pokud žádáte o volební průkaz osobně, nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. Volební průkaz vám bude vydán ihned na místě. V případě písemné žádosti vám bude volební průkaz doručen poštou. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v daném typu voleb. Nezapomeňte, že volební průkaz je pouze dokladem opravňujícím k hlasování a nenahrazuje platný doklad totožnosti.

Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí ovlivnit budoucnost, moc, kterou bychom neměli brát na lehkou váhu.

volebny preukazZdeněk Dvořáček

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, volby do Senátu Parlamentu České republiky a volby do Evropského parlamentu se podává v listinné podobě nebo elektronicky nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, pokud volič žádá o jeho vydání v České republice. V případě, že volič žádá o vydání volebního průkazu v zahraničí, musí tak učinit nejpozději 15 dnů přede dnem voleb. Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do zastupitelstev obcí se podává písemně nejpozději 3 dny přede dnem voleb, a to v místě trvalého pobytu voliče. Elektronická forma žádosti není v tomto případě možná. Pokud se volič v době voleb nachází v zahraničí a je mu vydán voličský průkaz, může s ním volit na zastupitelském úřadě České republiky. K volbě je kromě voličského průkazu nutné předložit i platný doklad totožnosti, kterým je občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad prokazující totožnost. Bez předložení platného dokladu totožnosti nemůže volič s voličským průkazem volit.

Hlasování s volebním průkazem

Volební průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo svou trvalou adresu. Žádost o jeho vydání se podává na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, a to písemně s ověřeným podpisem voliče, osobně nebo elektronicky. Lhůta pro podání žádosti o vydání voličského průkazu je odlišná pro volby do Poslanecké sněmovny a Senátu a pro volby do Evropského parlamentu. V případě voleb do Poslanecké sněmovny a Senátu je nutné o voličský průkaz požádat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, u voleb do Evropského parlamentu pak 15 dní před prvním dnem voleb. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích v rámci daného typu voleb. Vlastní hlasování s voličským průkazem probíhá tak, že volič předloží voličský průkaz a doklad totožnosti okrskové volební komisi ve volební místnosti. Poté obdrží úřední obálku a hlasovací lístky a odchází do odděleného prostoru, kde vyznačí svou volbu. Následně vloží hlasovací lístky do úřední obálky, kterou vhodí do volební schránky.

Platnost volebního průkazu

Volební průkaz opravňuje svého držitele k hlasování mimo své trvalé bydliště. Důležité je si uvědomit, že volební průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán, a to ve všech jejich kolech. Pokud se tedy konají například volby do Poslanecké sněmovny ve dvou kolech, váš průkaz bude platit pro obě kola. Platnost volebního průkazu se nevztahuje na žádné jiné volby nebo referenda. Volič s platným volebním průkazem může hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v případě voleb do Poslanecké sněmovny, Senátu nebo Evropského parlamentu. V případě voleb prezidenta republiky je možné volit v jakémkoli volebním okrsku na území daného kraje, popřípadě hlavního města Prahy. Pro komunální volby je pak nutné volit v rámci obce, pro kterou byl volební průkaz vydán. V den voleb se s platným volebním průkazem a platným dokladem totožnosti dostavíte do vámi vybrané volební místnosti. Po ověření totožnosti a volebního průkazu obdržíte od okrskové volební komise úřední obálku a můžete odevzdat svůj hlas.

volebny preukaz

Ztráta nebo odcizení

V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu nezoufejte, stále máte možnost volit. Volební průkaz je sice dokumentem, který slouží k prokázání vaší totožnosti a oprávnění volit ve volebním okrsku, který neodpovídá místu vašeho trvalého bydliště, ale i bez něj se vaše ústavní právo volit neztrácí.

Srovnání volebních průkazů v různých zemích
Vlastnost Česká republika Slovensko
Název dokladu Volební průkaz Voliaci preukaz
Platnost dokladu Pouze pro dané volby Pouze pro dané volby

V den voleb se dostavte do své volební místnosti v místě trvalého bydliště. Tam volební komisi nahlaste ztrátu nebo odcizení vašeho volebního průkazu a prokažte svou totožnost platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Na základě ověření totožnosti vám bude vydán nový volební průkaz, se kterým budete moci v daných volbách hlasovat.

Je důležité si uvědomit, že hlasovat je možné pouze jednou, a to i v případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu. Jakékoli pokusy o zneužití situace jsou trestné.

Duplikát volebního průkazu

V případě ztráty, odcizení nebo poškození volebního průkazu je možné požádat o vydání duplikátu. Žádost o vydání duplikátu volebního průkazu se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště voliče, a to ústně, písemně nebo elektronicky. V případě elektronického podání musí být žádost opatřena zaručeným elektronickým podpisem. Obecní úřad vydá duplikát volebního průkazu neprodleně, nejpozději do 48 hodin od podání žádosti. Duplikát volebního průkazu nelze vydat v den voleb. Volič, který požádal o vydání duplikátu volebního průkazu, je povinen odevzdat původní volební průkaz, pokud jej má k dispozici. Duplikát volebního průkazu je platný pouze pro volby, pro které byl vydán. Po ukončení voleb pozbývá platnosti. Volební průkaz je důležitým dokumentem, který opravňuje voliče k hlasování ve volbách. Je důležité jej pečlivě uschovat a v případě ztráty nebo poškození neprodleně požádat o vydání duplikátu.

volebny preukaz

Volební průkaz ze zahraničí

Občané České republiky, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, nemusí zoufat. Stále mají možnost ovlivnit politickou scénu ve své domovině. Klíčem k tomu je volební průkaz. Ten umožňuje volit na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí, ať už se jedná o ambasádu nebo konzulát. Žádost o jeho vydání je možné podat elektronicky prostřednictvím datové schránky, online formulářem nebo poštou. Důležité je mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. O volební průkaz je nutné požádat včas, nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud volíte v Evropě, nebo 15 dní před prvním dnem voleb, pokud volíte mimo Evropu. Volební průkaz vám bude následně doručen na zvolenou adresu. V den voleb se pak dostavíte na zastupitelský úřad s platným dokladem totožnosti a volebním průkazem. Tam odevzdáte obálku s vaším hlasem. I z daleka tak můžete dát najevo svůj názor a podílet se na utváření budoucnosti České republiky.

Volby do Poslanecké sněmovny

Volební průkaz je důležitý dokument, který umožňuje volit mimo trvalé bydliště. Pokud se v den voleb do Poslanecké sněmovny nacházíte jinde, než je vaše adresa trvalého pobytu, volební průkaz vám zaručí, že o svůj hlas nepřijdete. O volební průkaz můžete požádat váš obecní úřad, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Důležité je, abyste žádost podali včas, nejpozději 7 dní před volbami.

Kromě volebního průkazu je pro samotné hlasování nezbytné se ve volební místnosti prokázat platným dokladem totožnosti. Tím může být občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad, který umožňuje ověření vaší totožnosti. Bez platného dokladu totožnosti vám volební komise hlasování neumožní, a to ani v případě, že budete mít platný volební průkaz.

Volby do Senátu

Voličský průkaz vám umožňuje volit mimo vaši volební adresu. Můžete si ho vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Nezapomeňte, že termín pro podání žádosti o voličský průkaz se liší pro volby konané v jednom dni a pro volby konané ve dvou dnech. Pro volby do Senátu konané ve dvou dnech je lhůta pro podání žádosti o voličský průkaz do pátek před prvním dnem voleb do 16:00. V den voleb vám voličský průkaz poslouží jako doklad opravňující k hlasování. Nezapomeňte se prokázat platným průkazem totožnosti. Pokud budete volit na voličský průkaz v jiném volebním okrsku, než je ten, pro který byl průkaz vydán, budete volit do speciálního volebního seznamu.

volebny preukaz

Volby do Evropského parlamentu

Volební průkaz je dokument, který vám umožní volit ve volbách do Evropského parlamentu i mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, volební průkaz vám zaručí, že o svůj hlas nepřijdete. Požádat o něj můžete na svém úřadě obce s rozšířenou působností, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. O volební průkaz je možné požádat i elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. Kromě volebního průkazu je pro hlasování nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Bez předložení platného dokladu totožnosti vám nebude umožněno hlasovat. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem a zároveň povinností každého občana.

Prezidentské volby

Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, volební průkaz vám zaručí, že o svůj hlas nepřijdete. Požádat o něj můžete na svém obecním úřadě, a to buď osobně, nebo písemně. V případě prezidentských voleb je nutné o volební průkaz požádat nejpozději do pátku před prvním kolem voleb, pokud žádáte osobně. Písemné žádosti musí být doručeny nejpozději 7 dní před prvním kolem voleb. Kromě volebního průkazu je pro hlasování nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Bez něj vám volební komise hlasování neumožní. Pamatujte, že volební právo je důležité a je to jeden ze základních pilířů demokracie.

Komunální volby

Volební průkaz je důležitý dokument, který vám umožňuje volit v komunálních volbách i mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je potřeba si o volební průkaz včas požádat. Žádost můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Volební průkaz si můžete vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu. Kromě volebního průkazu je pro hlasování nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Bez platného dokladu totožnosti vám nebude umožněno hlasovat ani s volebním průkazem. Pamatujte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a zároveň povinností. Využijte svého práva a ovlivněte dění ve svém městě či obci.

volebny preukaz

Publikováno: 08. 11. 2024

Kategorie: Politika