Volební průkaz: Hlasujte v Evropských volbách odkudkoli!

Volební Průkaz Evropské Volby

Co je volební průkaz?

Volební průkaz, někdy nazývaný také průkaz pro hlasování v evropských volbách, je dokument, který vám umožňuje volit v evropských volbách mimo vaši volební místnost. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, například kvůli dovolené nebo pracovní cestě, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. Žádost o jeho vydání musíte podat u vašeho obecního úřadu, a to buď osobně, nebo písemně. Důležité je, abyste žádost podali včas, nejpozději 7 dní před volbami. Volební průkaz si pak můžete vyzvednout osobně, nebo vám ho úřad zašle poštou. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to na základě předložení vašeho občanského průkazu. Pamatujte, že volební průkaz je platný pouze pro dané volby.

Kdo může požádat?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, zkráceně průkaz pro hlasování v evropských volbách, může požádat občan České republiky, který má právo volit do Evropského parlamentu, a to v případě, že se v době konání voleb nebude nacházet v místě svého trvalého bydliště. Průkaz opravňuje k hlasování ve stanovených volebních místnostech na území České republiky. O průkaz nelze žádat v zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat nejpozději 3 dny před dnem voleb, a to osobně, písemně nebo elektronicky. V případě, že volič žádá o vydání volebního průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, musí tak učinit nejpozději 15 dnů před dnem voleb.

Jak o průkaz zažádat?

O volební průkaz, který vám umožní volit v jiném volebním okrsku, než v tom, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu, můžete požádat buď osobně na obecním úřadě, nebo písemně. Žádost podanou osobně můžete podat nejpozději do pátku před volbami do 16:00, v případě doručení žádosti poštou je nutné ji podat s dostatečným předstihem. Písemná žádost musí být úředně ověřena. V žádosti uveďte své jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, na které se budete v době voleb zdržovat. Nezapomeňte také uvést volby, kterých se chcete zúčastnit. Vydání volebního průkazu je zdarma.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu (volební průkaz) musíte podat včas. Termíny se liší podle toho, zda o průkaz žádáte osobně, písemně nebo elektronicky.

Osobně na úřadě můžete žádat nejpozději do druhého dne před volbami do 16:00. Pokud ale žádáte písemně, musí být vaše žádost doručena nejpozději 7 dní před volbami. V případě elektronické žádosti je lhůta stejná jako u písemné, tedy nejpozději 7 dní před volbami. Pozor, v den voleb už nelze o volební průkaz žádat.

Pamatujte, že volební průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě.

Možnosti vyzvednutí průkazu

Vyzvednout si svůj volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu můžete osobně na úřadě obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Průkaz si můžete vyzvednout nejpozději do 16:00 hodin druhého dne před volbami, tedy do čtvrtka před volebním víkendem. Pokud nestihnete vyzvednutí osobně, můžete požádat o jeho zaslání poštou. V takovém případě je ale nutné o to požádat písemně a včas, aby vám průkaz dorazil včas. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, ale i v zahraničí na zastupitelském úřadě. Nezapomeňte, že volby do Evropského parlamentu jsou důležité pro budoucnost Evropy, proto si nenechte ujít příležitost ovlivnit její směřování.

Volební průkaz do evropských voleb je jako pas do světa možností, kde každý hlas formuje budoucnost Evropy.

Zdeněk Dvořák

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice máte možnost volit ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. K tomu slouží speciální dokument nazývaný "průkaz voliče pro volby do Evropského parlamentu". Tento průkaz vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i v případě, že se liší od vašeho trvalého bydliště. Pro jeho získání je nutné podat žádost na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před konáním voleb. Žádost je možné podat osobně, poštou nebo elektronicky. V den voleb se pak s platným průkazem voliče pro volby do Evropského parlamentu dostavíte do libovolné volební místnosti na území České republiky. Tam odevzdáte průkaz okrskové volební komisi a obdržíte od ní volební lístky. Po jejich vyplnění je vhodíte do volební urny.

Hlasování v zahraničí s průkazem

Občané České republiky, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nacházejí v zahraničí, mohou volit na základě voličského průkazu. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu, oficiálně nazývaný "průkaz pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu", umožňuje volit v jakékoli volební místnosti na území České republiky, a to i v místě trvalého bydliště voliče. Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí být podána nejpozději 7 dní před dnem voleb. Žádost je možné podat osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností, poštou nebo elektronicky. V případě elektronického podání žádosti je nutné ji do 5 dnů potvrdit osobně nebo podpisem opatřeným elektronickým podpisem. Voličský průkaz se vydává voliči osobně nebo osobě, která prokáže, že je oprávněna k jeho převzetí na základě plné moci s ověřeným podpisem voliče. Volič, který se v den voleb nachází v zahraničí, může volit na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho průkazu pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu je nezbytné jednat rychle a informovat příslušné úřady. Neotálejte a co nejdříve kontaktujte obecní úřad, který vám průkaz vydal, a nahlaste ztrátu nebo odcizení. K nahlášení budete potřebovat doklad totožnosti. Na základě vašeho oznámení vám bude vydán nový průkaz pro hlasování. Pamatujte, že originální průkaz se stává neplatným a nelze ho použít k hlasování. Je důležité si uvědomit, že hlasovat s neplatným průkazem je trestné.

Srovnání volebního průkazu pro Evropské volby a volby do Poslanecké sněmovny
Vlastnost Volební průkaz pro Evropské volby Volební průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny
Použití pro volby Pouze pro volby do Evropského parlamentu Pouze pro volby do Poslanecké sněmovny ČR
Platnost Pouze pro dané volby, pro které byl vydán Pouze pro dané volby, pro které byl vydán

Důležité kontakty a informace

V případě nejasností ohledně volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu, ať už se jedná o jeho vyřízení, platnost či postup při hlasování s ním, se neváhejte obrátit na příslušný obecní úřad. Pro bližší informace a zodpovězení vašich dotazů můžete kontaktovat také informační linku Ministerstva vnitra ČR. Nezapomeňte, že volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu a průkaz pro hlasování v evropských volbách jsou synonyma a označují tentýž dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Využijte svého práva a zúčastněte se voleb do Evropského parlamentu.

Nezapomeňte volit!

Evropské volby jsou důležité pro budoucnost nás všech. Ovlivňují důležitá rozhodnutí, která se dotýkají našeho každodenního života. Abyste mohli uplatnit své volební právo, je nezbytné mít platný doklad totožnosti a volební průkaz. Volební průkaz pro evropské volby, dříve známý jako průkaz pro hlasování v evropských volbách, slouží k prokázání vašeho práva volit v místě, kde nejste přihlášeni k trvalému pobytu. Pokud se v den voleb budete nacházet mimo své trvalé bydliště, nezapomeňte si o volební průkaz požádat na svém obecním úřadě. Žádost můžete podat osobně nebo písemně, a to nejpozději 7 dní před volbami. Nezapomeňte, že váš hlas má váhu a může ovlivnit směřování Evropské unie.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Politika