Národní bezpečnostní úřad chrání utajované informace

Když se řekne bezpečnost naší země, není to pouze Bezpečnostní strategie České republiky. Jednou z velice důležitých součástí je Národní bezpečnostní úřad. Na ten lze narazit pod výstižnou zkratkou NBÚ. Jedná se o ústřední orgán státní správy, který primárně cílí na bezpečnostní způsobilost a ochranu utajovaných informací.

Národní bezpečnostní úřad – základní informace

Stejně, jako jsme Vám přinesli základní informace o BIS neboli Bezpečnostní informační službě, to samé provedeme také v tomto případě. V níže uvedené tabulce můžete vyčíst to podstatné týkající se tohoto bezpečnostního úřadu.

PředmětHodnota
Vznik1998
Právní formaOrganizační složka státu
SídloPraha
Kritika úřadu1998 až 2002
Základní informace o Národním bezpečnostním úřadu.

Národní bezpečnostní úřad byl kritizován především v letech 1998 až 2002, protože vydával nadstandardní množství prověrek. Tehdy to bylo přes patnáct tisíc. Pouze necelá pětistovka jich nebyla zamítnuta.

Hlavní činnost úřadu

Nyní se pojďme zaměřit na to, čím vším se tento typ úřadu zabývá. V první řadě je to ochrana utajovaných informací, a to nejenom podle českých závazků, ale také těch, které vznikly v rámci členství v Evropské unii a NATO. Národní bezpečnostní úřad se podílí na vývoji a výzkumu kryptografických prostředků, certifikuje nejrůznější technické prostředky a zároveň povoluje utajované informace v mezinárodním styku. Mimo jiné má na starosti prověrky fyzických osob a podnikatelů.

Tento typ úřadu zajišťuje činnost mnohých dalších složek. Patří mezi ně kupříkladu Národní středisko pro bezpečnost informačních systémů, Národní středisko komunikační bezpečnosti a Národní středisko pro měření kompromitujícího elektromagnetického vyzařování. Zapomínat bychom neměli ani na Národní středisko pro distribuci kryptografického materiálu.

Národní bezpečnostní úřad podle zákona

Činnost tohoto úřadu pochopitelně vychází ze zákona. V tomto případě je to celkem pestrý právní rámec. Jen pro zajímavost uvedeme zákon č. 418/2002 Sb., o ochraně utajovaných informací, zákon č. 38/1994 Sb., o zahraničním obchodu s vojenským materiálem nebo atomový zákon č. 263/2016 Sb. V tomto duchu by šlo samozřejmě pokračovat.