Hlas pro Česko z druhého konce světa: Vše o volbách v zahraničí

Volby V Zahraničí

Kdo může volit ze zahraničí?

Volební právo v zahraničí má každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let. Nezáleží na délce pobytu v cizině. I ti, kteří žijí trvale mimo Českou republiku, se mohou voleb účastnit. Pro volbu prezidenta je nutné se do zvláštního seznamu voličů v zahraničí zapsat. To lze učinit na zastupitelském úřadě nebo online. Pro volby do Poslanecké sněmovny zápis do seznamu voličů není nutný. Stačí se dostavit s platným dokladem totožnosti do volební místnosti v den voleb. Voliči v zahraničí mají možnost volit korespondenčně nebo osobně na zastupitelském úřadě. Konkrétní způsob volby se liší v závislosti na typu voleb a zemi pobytu.

Registrace voliče v zahraničí

Pro české občany s trvalým pobytem v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je registrace voliče nezbytným krokem. Tuto registraci je nutné provést pouze jednou, není tedy potřeba ji opakovat před každými volbami. Existují dva způsoby, jak se zaregistrovat. První možností je osobní návštěva zastupitelského úřadu České republiky v zemi vašeho pobytu. Na úřadě vyplníte žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů a předložíte platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Druhou možností je zaslání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů poštou. Žádost si můžete stáhnout z webových stránek Ministerstva vnitra České republiky. K žádosti je nutné přiložit ověřenou kopii dokladu totožnosti. Po úspěšné registraci obdržíte od zastupitelského úřadu voličský průkaz, který vás opravňuje k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a do Evropského parlamentu. Voličský průkaz je platný deset let od data jeho vydání. V den voleb se dostavíte na zastupitelský úřad České republiky v zemi vašeho pobytu a odevzdáte svůj hlas.

Způsoby hlasování ze zahraničí

Pro české občany žijící v zahraničí existuje několik způsobů, jak uplatnit své volební právo. Jednou z možností je osobní hlasování na zastupitelském úřadě České republiky v zemi jejich pobytu. V tomto případě je nutné dostavit se v předem stanovených termínech a prokázat svou totožnost platným cestovním pasem České republiky nebo občanským průkazem. Další možností je hlasování poštou. Volič si v takovém případě musí nejprve vyžádat voličský průkaz a následně odevzdat svůj hlas ve formě obálky s hlasovacím lístkem. Obálku je nutné odeslat tak, aby byla doručena na adresu zastupitelského úřadu nejpozději v den voleb. Je důležité si ověřit všechny potřebné informace a termíny s dostatečným předstihem, aby nedošlo k promeškání voleb.

Hlasování na zastupitelském úřadě

Občané České republiky s trvalým pobytem v zahraničí mohou volit na zastupitelském úřadě v zemi svého pobytu. Pro účast ve volbách je nutné se do zvláštního seznamu voličů zapsat nejpozději 40 dnů před volbami. To lze učinit osobně na úřadě, poštou nebo online prostřednictvím datové schránky. V den voleb se pak voliči dostaví na zastupitelský úřad s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Po ověření totožnosti a zapsání do výpisu ze zvláštního seznamu voličů obdrží úřední obálku a volební lístky. Hlasování probíhá vhozením úřední obálky s vyplněným volebním lístkem do volební schránky. Voliči by si měli předem ověřit otevírací dobu zastupitelského úřadu v den voleb, která se může lišit od běžné otevírací doby.

Hlasování poštou

Pro české občany žijící v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je k dispozici možnost hlasování poštou. Hlasovací lístky musejí být doručeny na zastupitelský úřad nejpozději do okamžiku skončení voleb v ČR. Důležité je si ověřit lhůty pro podání žádosti o zaslání volebních materiálů, které se liší v závislosti na typu voleb a zemi, kde se volič nachází. Informace o volbách, včetně důležitých termínů a kontaktů na zastupitelské úřady, jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Srovnání voleb v zahraničí a v České republice
Vlastnost Volby v zahraničí Volby v České republice
Způsob hlasování Korespondenční hlasování, osobní hlasování na ambasádě/konzulátu Osobní hlasování ve volební místnosti, korespondenční hlasování (pouze pro voliče s voličským průkazem)
Možnost volit ve všech volbách Ano (prezidentské, parlamentní, evropské) Ano

Důležité termíny a lhůty

Pro účast ve volbách v zahraničí je klíčové znát důležité termíny a lhůty. Včasná registrace je nezbytná pro zapsání do zvláštního seznamu voličů. Termín pro podání žádosti o zápis se liší v závislosti na typu voleb a způsobu podání. Pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je možné se registrovat nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb, pro volby prezidenta republiky pak 66 dnů před prvním dnem voleb. Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů lze podat osobně na zastupitelském úřadě nebo elektronicky. Důležité je sledovat webové stránky zastupitelského úřadu včas, abyste nepropásli důležité informace a termíny. Kromě registrace je nutné si ohlídat také termín voleb a dobu, po kterou je možné volit. Volební místnosti mívají v zahraničí omezenou otevírací dobu. Informace o otevírací době volebních místností v dané zemi naleznete na webových stránkách zastupitelského úřadu.

Potřebné dokumenty k volbám

Pro účast ve volbách v zahraničí potřebují čeští občané specifické dokumenty. Základem je platný cestovní pas České republiky nebo občanský průkaz. Tyto doklady prokazují vaši totožnost a české občanství. Dále je nezbytné se dostavit na zastupitelský úřad České republiky v zemi vašeho pobytu a požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů. K tomuto zápisu budete potřebovat kromě výše zmíněných dokladů totožnosti také doklad potvrzující vaše oprávnění k pobytu v dané zemi. Tím může být například povolení k pobytu, pracovní vízum nebo potvrzení o studiu. Po úspěšném zápisu do seznamu voličů vám bude vydán voličský průkaz, který vás opravňuje k hlasování ve volbách. Tento průkaz si pečlivě uschovejte a vezměte si ho s sebou k volbám.

Časté otázky a odpovědi

Mohu volit v českých volbách i ze zahraničí?

Ano, čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí se mohou zúčastnit voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a voleb prezidenta republiky.

Jak se mohu zaregistrovat k volbám ze zahraničí?

Pro volby do Poslanecké sněmovny se stačí dostavit s platným cestovním pasem ČR nebo občanským průkazem ČR s voličským průkazem na zastupitelský úřad ČR v zemi vašeho pobytu. Pro prezidentské volby je nutné se nejprve zaregistrovat do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Registraci je možné provést osobně nebo elektronicky.

Co když v době voleb nebudu v místě svého trvalého pobytu?

V případě voleb do Poslanecké sněmovny můžete požádat o vydání voličského průkazu, který vám umožní volit na jakémkoli zastupitelském úřadě ČR v zahraničí. Pro prezidentské volby je nutné v dostatečném předstihu požádat o změnu místa voleb na zastupitelském úřadě, kde se budete v době voleb nacházet.

Je moje účast ve volbách ze zahraničí anonymní?

Ano, vaše účast ve volbách a váš hlas jsou tajné. Stejně jako v České republice jsou i volby v zahraničí organizovány tak, aby byla zajištěna anonymita hlasování.

Každý hlas se počítá, ať už je odevzdán v Praze, Paříži nebo New Yorku. Právo volit je základní pilíř demokracie a nemělo by být omezeno hranicemi.

Zdeněk Dvořák

Užitečné kontakty a informace

Pro Čechy žijící v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je klíčové kontaktovat zastupitelský úřad České republiky v zemi jejich pobytu. Zastupitelský úřad poskytne veškeré potřebné informace o volbách, důležitých termínech a způsobu hlasování. Pro přihlášení k volbám je obvykle nutné vyplnit a odevzdat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů. Tuto žádost je možné podat osobně na zastupitelském úřadě nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Důležité je sledovat termíny, jelikož žádost musí být doručena nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. V den voleb pak mohou voliči odevzdat svůj hlas osobně na zastupitelském úřadě, případně poštou. Bližší informace a odpovědi na vaše dotazy vám rádi poskytnou pracovníci zastupitelského úřadu.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Politika