Výsadkáři k české armádě neodmyslitelně patří

Vojenská výbava české armády je značná, ať už jde o pěchotní zbraně nebo pozemní techniku. Zapomínat bychom však neměli na to hlavní, kdo je nejdůležitější součástí taktického boje. A to jsou vojáci, mimo jiné také výsadkáři. Jeden z nejdůležitějších výsadkových pluků sídlí právě v Chrudimi, odkud pokaždé vzejdou dokonale připravení vojáci k boji.

43. výsadkový pluk Armády ČR

Aktuálně je to 43. výsadkový pluk připravující se v Chrudimi. Jeho předchůdce vznikl už v roce 1947. Jde o výsadkový pluk typu komando, o kterém Vám nyní přinášíme podrobnější informace. Všechno základní můžete vyčíst z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Vznik2020
Počet vojáků1 200
MottoPot šetří krev
Čestný názevČeskoslovenských parašutistů
Základní informace spojené s výsadkáři.

Hlavní náplní tohoto pluku jsou vzdušně-výsadkové a aeromobilní operace. Zkrátka výsadkáři, jak se patří, kteří by měli být do roku 2026 připraveni k plnohodnotnému boji.

Výsadkáři a jejich náplň práce

Tito vojáci jsou cvičeni primárně ke komplexnímu boji, k němuž jim mimochodem slouží i letecká výbava. Kromě vzdušně-výsadkových operací se zaměřují také na operace typu „vyhledej a znič“. Po absolvování náročného a poměrně dlouhého tréninku jsou následně schopni obstát v boji na zdrženou a v operacích v týlu nepřítele. Výsadkáři dokonale ovládají přepadové akce, dokáží nastražit nejrůznější léčky a jsou doslova přeborníky v operacích na ovládnutí. S přehledem si poradí při evakuaci civilistů, jsou schopni zachraňovat letecké osádky a jsou profesionálové na stabilizační operace.

Výsadkáři mají náročný trénink

Stát se výsadkářem ovšem není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Pokud jde o výběrová řízení, úspěšnost je něco kolem padesáti procent. Doplňující intenzivní výcvik není pro každého a dokáží jej zvládnout jen ti nejsilnější, nejzkušenější a nejzapálenější. Abyste se mohli stát výsadkářem, musíte pochopitelně absolvovat Základní výsadkový kurz a mnoho dalších. Teprve až po splnění všeho se stáváte plnohodnotným výsadkářem připraveným k boji. Až po tomhle všem budete moci nosit pověstný červený baret.

Publikováno: 30. 08. 2021

Kategorie: Technologie

Autor: VojtechStrakos

Tagy: armáda | armáda čr | mise | operace | úkoly | vojáci | voják | výsadkář | výsadkáři | výsadkový pluk