Vojenská technika CASA dala vzniknout nové kauze

Armáda České republiky disponuje poměrně kvalitní vojenskou technikou. A to se týká nejenom pozemních vojsk. Jsou to také vzdušné síly, kde lze objevit pár zajímavých kousků. Typickým příkladem je vojenská technika CASA. Za touto zkratkou se ukrývají odlišné typy přepravních letadel využívaných k vojenským účelům. I s nimi se však v rámci naší země pojí jisté kauzy.

Technické parametry letounu CASA C-295M

Pokud jde o Armádu České republiky, je jí vlastní vojenská technika CASA C-295M a podobné. Několik takových letounů vlastníme a už pár let. Pokud chcete znát základní technické parametry těchto strojů, začtěte se do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Posádka3
Kapacita71 vojáků
Užitečné zatížení9 250 kg
Nosná plocha59 m2
Délka24,5 m
Rozpětí25,81 m
Informace související s letouny CASA C-295M.

Česká republika tyto letouny objednala už v roce 2010, kdy nahradily model Antonov An-26. Po čtyřech kusech přibyly o zhruba deset let později ještě další dva vylepšené modely C-295MW.

Vojenská technika CASA jako součást kauzy

Vojenská technika CASA však není v rámci České republiky zmiňována pouze v superlativech týkajících se vynikajících technických parametrů letadel. Právě v roce 2012 byla obviněna tehdejší ministryně spravedlnosti ze spáchání trestného činu, když nechala nakoupit letadla dráž, než bylo nutné. Údajně nebyl vypracován posudek na skutečnou cenu letadel, takže Česká republika v rámci první dodávky těchto letounů měla přijít o 658 milionů korun. Tato negativní stránka věci však nic nemění na tom, že letadla jsou dobrá.

Vojenská technika CASA pod drobnohledem

Letouny CASA C-295M stojí rozhodně za pozornost, a to nejenom kvůli výše popisované kauze. Pokud patříte k milovníkům letectví, bude Vás jistě zajímat jejich maximální rychlost 576 km/hod. Ta cestovní je o něco nižší asi kolem 480 km/hod. Za zmínku stojí i maximální dolet, který se pohybuje kolem 4 300 km. Pokud je však letadlo maximálně zatíženo, zkracuje se dolet na nějakých 1 333 km. Letouny CASA C-295M jsou schopny vystoupat do výšky až 7 620 m a výše.