Válečné konflikty Česka, které stojí určitě za zmínku

Když se řekne válečné konflikty Česka, každý si určitě představí mise české armády. K tomu však tento článek úplně nesměřuje. Nechceme Vás seznamovat s aktuálními misemi Armády České republiky, ale s obecně významnými válečnými konflikty v historii Česka, potažmo konflikty na území současného Česka.

Násilné konflikty v České republice

Ještě, než se zaměříme na válečné konflikty Česka, padne zmínka o násilných konfliktech v rámci posledních let. A to od roku 1920 až do roku 2011. O těch nejznámějších se můžete více dočíst prostřednictvím níže uvedené tabulky.

KonfliktObdobí
Prosincová generální stávka1920
Ratibořský konflikt1945
Komunistický převrat1948
Invaze vojsk Varšavské smlouvy1968
Sametová revoluce1989
Jaké jsou významné historické válečné konflikty?

Ve výše uvedených příkladech bylo na jedné straně Československo, na té druhé zase marxistická frakce sociální demokracie, Polsko, komunisté, Varšavská pětka a v neposlední řadě odpůrci režimu.

Vnitřní válečné konflikty Česka

Na našem území proběhlo za dlouhá desetiletí až staletí také mnoho válečných konfliktů v rámci vnitřní skupiny obyvatel. To znamená, že nedocházelo k bojům s cizími zeměmi. Pakliže bychom v tomto směru měli být co možná nejkonkrétnější, zmínka padne o vyvraždění Slavníkovců v roce 995. Kapitolou samou o sobě jsou Husitské války v letech 1419 až 1434. Zapomínat bychom neměli ani na Železnorudské povstání v roce 1919, Sudetoněmecké povstání v roce 1938 a nakonec i Plzeňské povstání v roce 1953.

Válečné konflikty s nepřímou účastí

Další skupinu válečných konfliktů představují ty, které se nás netýkaly v plné míře, ale byli jsme jejich nedílnou součástí. Z posledních let lze jmenovat konflikt v severním Mali probíhající od 2013 do 2015. Dále to byla občanská válka v Libyi v roce 2011 nebo občanská válka v Čadu. Česká armáda se angažovala i v občanské válce v Jugoslávii. Ta probíhala v letech 1991 až 2001. To samé platí také o válce v Bosně a Hercegovině. Válka trvala od roku 1992 do roku 1995. Pokud bychom zabrousili do minulosti, podobných válečných konfliktů by byly desítky.