Pozemní technika – Poznejte nejznámější vozy

Vyspělost české armády je chvályhodná. Dokazují to nejenom pěchotní zbraně, ale také pozemní technika. Armáda České republiky disponuje vojenskými bojovými vozidly, vojenskými zdravotnickými vozidly a vojenskými zvláštními vozidly. Pokud chcete vědět, jaké model armádní techniky to jsou, začtěte se do následujících řádků.

Pozemní technika – Bojová vozidla

Pokud jde o bojová vozidla, je jich v armádě více než dost. Ať už je to lehké obrněné vozidlo průzkumné LOV-Pz nebo kolový obrněný transportér Pandur II 8x8. Za podívanou určitě stojí obrněné vozidlo Dingo 2 CZ. O něm si ostatně více informací přečtete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Pohotovostní hmotnost10 tun
Osádka6 lidí
Jízdní dosah900 až 1 000 km
Užitečné zatížení2,5 tuny
Informace související s obrněným vozidlem Dingo 2 CZ.

Tento obrněný kolos s pohonem 4x4 se pyšní poměrně velkou brodivostí kolem 1,2 metru. Má i velkou stoupavost a v neposlední řadě boční náklon. Pro armádu je takové vozidlo, jako stvořené.

Další pozemní technika

Ve výčtu podobných vozidel bychom mohli samozřejmě pokračovat. Nyní se zaměříme na několik ostatních modelů vozidel stojících za zmínku. Jde především o modely, které jsou něčím specifické a výjimečné. Je to například Land Rover Defender 130 Kajman. Přeprava ukotveného minometu je realizována prostřednictvím Tatry 815-7 PRAM. Nechybí pochopitelně ani bojová vozidla pěchoty BVP-2. Česká armáda dokonce disponuje odpalovacím zařízením 9A35M a protiletadlovým raketovým komplexem 2K 12M KUB M. Za zmínku by měly padnout ještě specifičtější stroje. Je to třeba mostní tank MT-72 nebo vyprošťovací vozidlo VPV.

Zabezpečovací a zvláštní vozidla

Samostatnou kapitolu pak představuje přidružená pozemní technika. Jde o spoustu univerzálních a pomocných strojů. Od nejrůznějších cisternových vozů, přes nakladače až po vysokozdvižné vozíky a ostatní. V rámci zabezpečovacích vozidel hodně vedou stroje značky Tatra. Ty slouží pro převoz vojáků, vojenské techniky, kontejneru a paliva. Provedení takových vozů nabývá mnoha podob, aby šlo přesouvat valníky, tanky a mnohé další. Pozemní technika v podání Armády České republiky určitě nezahálí, o čemž jste se mohli dnes přesvědčit.

Publikováno: 25. 08. 2021

Kategorie: Technologie

Autor: VojtechStrakos

Tagy: 4x4 | armádní vozy | bvp | bvp-2 | dingo | pozemní technika | tatra | technika | vojenská technika | vozy