Pěchotní zbraně Armády ČR jsou na vysoké úrovni

Armáda České republiky disponuje dobrou vojenskou výbavou. Nejsou to pouze gripeny prohánějící se nad našimi hlavami, ale také pěchotní zbraně. Když dojde na lámání chleba a je zapotřebí poslat vojáky do akce, rozhodně se mohou spoléhat na kvalitní a pestrou výzbroj. S těmi nejpopulárnějšími a nejčastějšími zbraněmi Vás nyní podrobněji seznámíme.

Vše začíná klasickými pistolemi

Pokud jde o pěchotní zbraně, pomyslným odrazovým můstkem jsou pistole a jim podobné. Tu musí mít u sebe jednoduše každý voják. Taková pomyslná záloha útočné pušky, která nejednomu muži zachránila život. V tabulce níže Vám představíme čtyři nejpoužívanější modely.

ZbraňInformace
CZ P-10 CSlužební pistole
GlockSamonabíjecí pistole
CZ 75 SP-01 PhantomSlužební a obranné pistole
CZ SCORPION EVO 3 S1Osobní ochranná zbraň
Jaké jsou nejpoužívanější pistole v české armádě?

Jak můžete správně tušit, poslední položka v tabulce v podání Scorpionu představuje už poloautomatickou zbraň. Přesto jsme si uvedli mezi pistolemi, protože nabývá menších rozměrů. Využívají jí především bezpečnostní složky a armáda, nikoliv Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

Další pěchotní zbraně

Do výbavy české armády pochopitelně patří útočné pušky. Je to CZ BREN 2 a CZ 805 BREN A1/A2. První jmenovaná je hodně populární v rámci nejrůznějších zahraničních a vzdálených misí. Zmínka by měla padnout i o legendárním samopalu a modelu vzor 58. Ten dnes spadá spíše do skupiny záložních a aktivních záloh. Využívány jsou pochopitelně odstřelovací pušky typu Sako TRG 22, Falcon nebo těžší puška Barret. Co se týče kulometů, jasně vede FN Minimi neboli M249 SAW, Browning a univerzální kulomet vzor 59.

Pěchotní zbraně většího kalibru

Výbava české armády, to pochopitelně nejsou jenom pistole a kulomety. Ve výzbroji vojáků je například minomet, protitanková zbraň nebo ruční raketový protiletadlový systém. Tyto moderní technologie doplňuje klasická protipancéřovka a jí podobné. Ve větším provedení je k vidění i 30 mm granátomet AGS-17. Součástí vojenských vozidel jsou pak kulomety a automatické kanóny. Populární je 12,7 mm kulomet NSV nebo 62 mm tankový kulomet PKT.