Nákup vozů Tatra je plný nejrůznějších otázek

Když se zahledíte do vozového parku Armády České republiky, nelze si nepovšimnout vozů Tatra. Ty tvoří velkou část především nákladních dopravních prostředků. Jsou to nejrůznější speciály pro vojenské účely. S nimi se ovšem pojí nejenom špičkový technický stav, ale také určité kauzy. Něco, jako byla kauza Pandury. V tomto případě šlo o nákup vozů Tatra spojený s lety 2008 a 2009.

Jak probíhaly nákupy vojenské techniky Tatra?

Příběh této kauzy se ve své podstatě začal psát v roce 2006. Tehdy kopřivnická Tatra získala poměrně lukrativní zakázku od české armády na dodání 556 vozů. Problémy se ovšem začaly vynořovat až později, kdy přišly na přetřes technické komplikace s nápravami a údajné ovlivňování zakázek. O tom ale až v následující kapitole.

Informace související s nákupem vozů Tatra

Nákup vozů Tatra samozřejmě zavířil vodami české armády a také politické scény. V následujících otázkách a odpovědích Vám prozradíme to nejzásadnější z této kauzy. Zároveň se zaměříme na další informace o Tatrách v armádě.

Kdo byl v tehdejší době obžalován?

Byl to náměstek ministra obrany. Ten údajně chtěl úplatek po společnosti Tatra. Pak by se pokračovalo v již rozjeté dodávce nákladních vozů. Česká vláda k nim totiž vzhledem k nahrazení podvozků měla jisté výhrady.

Byla obviněna i společnost Tatra?

Osočení padlo i na jejího ředitele, který měl být údajně nositelem nabídky na finanční úplatek. Je pravdou, že všechny osoby z této kauzy byly postupem času zproštěni všech obvinění.

Jaké modelové řady Tatra vlastní Armáda České republiky?

Nákup vozů Tatra byl spojen s modely Tatra Force, kterých bylo dodáno kolem 37 ks.

Jsou tu i jiné vozy Tatra?

Dalším populárním modelem je Tatra Tactic v podobném množství. Původní finanční zakázka se týkala částky až 2,75 miliard korun.

Kolik vozů Tatra dohromady využívá Armáda České republiky?

Celkové množství této vojenské dopravní techniky převyšuje číslo 3 000. To je úctyhodný počet. Zkrátka technika ověřená léty provozu.