Mise české armády sahají daleko za hranice Česka

S Armádou České republiky a vůbec s bezpečností obecně se pojí řada důležitých témat. Jeno z nich představuje například Bezpečnostní informační služba známá pod zkratkou BIS. Kapitolou samou o sobě jsou pak mise české armády, která působí nejenom na území Česka, ale také v zahraničí. Pojďte se s námi začíst do historie a zjistěte, kde všude se česká armáda angažovala.

Afghánistán patří k těm známějším

Mezi hodně známé mise české armády patří určitě Afghánistán. V rámci této mise se v zemi vystřídalo přes 240 našich vojáků. Působili zde nejrůznější jednotky s odlišnými cíli. Typickým příkladem byla například strážní rota BAF, která se pohybovala u bezpečnostní zóny letiště Bagrám. Dále to byla jednotka AAT fungující jako letecký poradní tým v Kábulu.

Historické mise české armády

Zabrousit bychom samozřejmě měli také do historie misí České republiky. Armáda ČR pomáhala v mnohých zemích, ať už šlo o brigády, úkolové operace, mírové operace a mnohé další. Větší přehled o aktivitám české armády získáte prostřednictvím níže prezentované tabulky.

MiseOblastRok
KFORKosovo1999 – 2002
SFORBosna a Hercegovina2002 – 2004
IZ SFORIrák, Basra2003
Baltic Air PolicingLitva2009, 2012, 2014 a 2016
Jaké proběhly známé mise české armády?

To je pochopitelně jen malý výčet toho, co za sebou má česká armáda v rámci zahraničních misí. Pro doplnění můžeme uvést ještě mise Winter Race, operace Trvalá svoboda, NTM-I, Rozhodná podpora, MNF I a jiné.

Ostatní mise České armády

Zmiňovat se pochopitelně nemusíme pouze o misích v rámci Evropské unie, kde mezi známé patří kupříkladu EUFOR, EU NAVFOR SOMALIA a EU NAVFOR MED. Čeští vojáci, i když v menším počtu zasahovali nebo byli nápomocni i v zemích, jakými jsou Mali a Středoafrická republika. V případě mise OSN lze zmínit dva pozorovatele v Demokratické republice Kongo, ale také úkolové uskupení v Egyptě. Armáda České republiky je zkrátka profesionálem na slovo vzatým, který je schopen vojensky operovat kdekoliv na světě.