Letecká výbava Armády ČR, to není pouze gripen

V jednom z našich předešlých článků jsme se zmínili o tom, že pýchou vzdušných sil Armády České republiky jsou gripeny. Konkrétně modely JAS-39 v jednomístném a dvoumístném provedení. To však nejsou jediné letouny, které můžete v portfoliu české armády nalézt. Jestliže Vás zajímá, jaká letecká výbava spadá pod Armádu ČR, začtěte se do následujících řádků.

Bojový letoun L-159 ALCA

Kapitolou samou o sobě je bezpochyby bojový letoun L-159 ALCA. Tato Letecká výbava byla poprvé získána v roce 2000. Dnes takových letounů máme hned několik kusů. Jestliže se o něm chcete dozvědět něco více, nápomocna Vám bude níže prezentovaná tabulka.

PředmětHodnota
Maximální rychlost936 km/hod
Maximální stoupavost48 m/s
Praktický dostup13 200 m
Dolet bez přídavných nádrží1 570 km
Základní informace týkající se bojových letounů L-159 ALCA.

Česká armáda má ve výbavě nejenom jednomístné letouny L-159 ALCA, ale také několik dvoumístných verzí. Primárně jsou určeny k průzkumu a ke vzdušnému boji.

Letecká výbava Armády ČR pokračuje

Od gripenů a L-159 vede krátká cesta k dalšímu populárnímu modelu, jímž je L-39 Albatros. Jde o lehký cvičný proudový letoun. Ostatní letadla české armády jsou přece jenom většího provedení. Jedná se primárně o přepravní letouny. To znamená přeprava vojáků, osob, vojenské techniky a ostatních nákladů. Jmenovat lze například CASA C-295M, A-319CJ, Jak-40 nebo L-410. Výjimkou není ani dvoumotorové letadlo CL-601 nebo bezpilotní vzdušný prostředek RAVEN RQ-11B.

Letecká výbava, to nejsou pouze letadla

V české armádě se pochopitelně nesetkáte pouze s letadly. Patřičné zastoupení zde mají také vrtulníky využívané při nejrůznějších cvičných, průzkumných a bojových operacích. Za zmínku stojí například W-3A SOKOL nebo Mil Mi-8. V podobném duchu by šlo samozřejmě pokračovat, jen v trochu větším provedení. Dokazují to modely Mil Mi-17 a Mil Mi-24, což je dvoumotorový bitevní vrtulník. Z výše uvedeného výpisu letecké techniky je naprosto zřejmé, že česká armáda se za svou vzdušnou výbavu rozhodně nemusí stydět. Uvidíme, co nové si v nejbližší době pořídí.

Publikováno: 26. 08. 2021

Kategorie: Technologie

Autor: VojtechStrakos

Tagy: casa | gripen | gripeny | jak-40 | l-159 alca | l-410 | letadla | letadlo | letecká výbava | výbava