Kauza Vrbětice má jistě dalekosáhlý rozsah

Česká republika, respektive česká armáda se za poslední roky potýkala s nejrůznějšími kauzami. Není to pouze vojenská technika CASA v podání vojenských přepravních letadel. Je to i kauza Vrbětice spojená s výbuchem muničních skladů. Vrbětice navíc přesáhly rovinu vojenskou a dostaly se do roviny politické a diplomatické.

Kauza Vrbětice – Základní informace

Ještě, než se pustíme do podrobnějšího popisu této kauzy, měli byste znát základní fakta. Tak nějak kauzu Vrbětice v číslech. Informace, z nichž budeme vycházet v následujících řádcích. Přesně to Vám nyní přinášíme v přehledné tabulce.

PředmětHodnota
Výbuch ve Vrběticích2014
Počet obětí2 lidé
Propuknutí kauzy17. dubna 2021
NásledekVyhoštění diplomatů
Informace související s kauzou Vrbětice.

Kauza Vrbětice byla rozkryta předsedou vlády a 1. místopředsedou vlády na speciálním mimořádném brífinku. Na základě tajných informací od bezpečnostních složek státu padlo podezření, že za výbuch muničního skladu ve Vrběticích mohou dva ruští agenti. Taková informace pochopitelně vyvolala poprask na všech frontách a věci se daly celkem rychle do pohybu. Stejně, jako u zneužívání vojenského zpravodajství.

Vyhoštění českých a ruských diplomatů

Česká vláda na základě zjištěných informací jednala poměrně rychle. Došlo k vyhoštění osmnácti pracovníků ruského velvyslanectví v Praze. Z toho čtrnácti diplomatů. Ti dostali šibeniční termín na vystěhování a odlet do své země. Na to pochopitelně reagovala i ruská strana, která celou kauzu Vrbětice označuje na komplot a výmysl. Také čeští diplomaté museli opustit Rusko. Nakonec byly počty stávajících diplomatů na ambasádách v obou zemích sjednoceny.

Jen pro zajímavost ještě uvedeme, že zmíněnými agenty jsou Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Agenti ruské vojenské rozvědky GRU, kteří se v inkriminovaná období pohybovali na území České republiky. Kauza Vrbětice pochopitelně vzbudila velký poprask i v okolních státech Evropy a světa. Některé z ostatních zemí na základě této informace vyhostili pár ruských diplomatů. Bylo to například Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Rumunsko. Je pravdou, že česko-ruský diplomatický spor za sebou zanechal určitou politickou zkázu a vztahy s Ruskem posunul o krok zpět.