Hranatá závorka Mac: Tipy a triky pro snadné psaní

Hranatá Závorka Mac

Klávesové zkratky

Klávesové zkratky, zkráceně klávesovky, nám můžou dost ulehčit práci na počítači. Místo klikání myší stačí zmáčknout kombinaci kláves na klávesnici a požadovaná akce se provede sama. Některé zkratky jsou univerzální, jiné se liší podle programu, který zrovna používáte. Mezi ty nejpoužívanější patří Ctrl+C (kopírovat), Ctrl+V (vložit) nebo Ctrl+Z (zpět). Zkratky se ale můžou hodit i při procházení internetu. Například Ctrl+T vám otevře novou záložku a Ctrl+W zavře tu aktuální. Pokud si chcete uložit webovou stránku do záložek, stačí stisknout Ctrl+D. Ať už jste začátečník nebo pokročilý uživatel, naučit se pár klávesových zkratek se vám určitě vyplatí.

Česká vs. anglická klávesnice

Češi píší na české i anglické klávesnici. Obě se liší rozložením znaků. Anglická má jednodušší rozložení s písmeny QWERTY, česká má QWERTZ. Na anglické nenajdete české znaky jako š, č, ř, ž, ý, á, í, které jsou pro psaní v češtině zásadní. Pro psaní na počítači se v Česku používá české rozložení. Anglické preferují programátoři pro snazší psaní kódu. Výběr klávesnice je otázkou preference a potřeby.

Alternativní metody zadání

Kromě klasické myši a klávesnice existuje řada alternativních metod zadávání, které mohou být užitečné pro lidi s postižením nebo pro ty, kteří hledají pohodlnější způsoby ovládání počítače. Hlasové ovládání umožňuje diktovat text, zadávat příkazy a ovládat operační systém hlasem. Tato technologie je stále dostupnější a přesnější. Dotykové obrazovky se staly standardem u mobilních zařízení a nacházejí uplatnění i u počítačů. Ovládání gesty rukou před kamerou umožňuje interakci s počítačem bez dotyku. Eye tracking sleduje pohyb očí a umožňuje ovládat kurzor nebo vybírat položky na obrazovce pouze pohledem.

Speciální znaky v macOS

macOS má pro zadávání speciálních znaků a symbolů šikovnou funkci nazvanou "Zobrazení znaků". Aktivujete ji stisknutím kláves Cmd + Ctrl + Mezerník. Otevře se vám okno s širokou škálou symbolů, emoji, piktogramů a dalších znaků, které na běžné klávesnici nenajdete.

Procházejte kategoriemi nebo použijte vyhledávací pole pro nalezení konkrétního znaku. Po nalezení stačí na znak kliknout a ten se automaticky vloží do vašeho textu v aktuálně aktivní aplikaci. Zobrazení znaků si pamatuje vaše nejčastěji používané symboly pro rychlejší přístup v budoucnu.

Tipy pro efektivní psaní

Před samotným psaním si ujasněte cíl textu a cílovou skupinu. Vytvořte si osnovu, která vám pomůže udržet strukturu a logický tok myšlenek. Pište stručně a srozumitelně, vyhněte se zbytečně složitým formulacím a odbornému žargonu, pokud to není nezbytně nutné. Používejte krátké věty a odstavce, aby byl text přehledný a snadno se četl. Nezapomeňte na kontrolu gramatiky a pravopisu. Po dokončení si text nechte projít s odstupem času nebo ho dejte přečíst někomu dalšímu, abyste odhalili případné chyby a nejasnosti.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: VojtechStrakos

Tagy: hranatá závorka mac | jak napsat hranatou závorku na macu