Gripeny jsou vzdušným želízkem české armády

Česká republika je vyzbrojena nejenom v oblasti digitální, což dokazuje Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, ale také v segmentu vzdušném. Právě zde slaví největší úspěch gripeny, konkrétně jednoproudové letouny JAS-39C Gripen a dvoumístné cvičné stroje JAS-39D Gripen. Pojďte se s námi začíst do zajímavých informací o pomyslném vzdušném želízku české armády.

Migy vyměněny za gripeny

Pořízení této letecké techniky je spojeno s rokem 2005, kdy bylo třeba obměnit dosluhující letouny MiG-21MF. Právě v té době padla volba na modernější gripeny, o jejichž historii Vám povíme něco trochu více. Stačí, když se začtete do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
První let1988
Zařazeno1996
VýrobceSaab
ProvedeníTzv. kachní koncepce
Základní a obecné informace související s gripeny.

Je pravdou, že letoun JAS 39 Gripen není pouze výsadou české armády a ozbrojených složek. Objevuje se ve zbrojní výbavě mnohých dalších zemí. Patří mezi ně Švédsko, Jihoafrická republika, Maďarsko, Thajsko a Velká Británie.

Předpoklady pro vývoj gripenů

Když se svého času uvažovalo o tom, že bude zahájen vývoj gripenů, padlo několik podmínek, které musely být splněny pro úspěšné nastartování projektu. Jednou z nich jsou například nízké provozní náklady, maximální spolehlivost, přiměřené nároky na pilotáž, schopnost plnit stíhací i průzkumné úkoly a vysoká počáteční stoupavost. Podmínky se mimo jiné vztahovaly i na malou radarovou stopu nebo využití systému přenášených a sdílených dat. Zkrátka letoun ideál, což se výrobci skutečně podařilo.

Gripeny a jejich provedení

Moderní letouny se pochopitelně vyrábějí v nejrůznějších verzích a variantách. Vše začalo modelem JAS 39, jehož vzniklo pět prototypů. Pak došlo k pozvolnému vylepšování jednotlivých verzí, které byly označovány písmeny. Od JAS 39A až po JAS 39F. Česká armáda disponuje verzí JAS 39C s modernizovaným kokpitem, novým APU a kyslíkovým generátorem. Verze JAS 39D se liší pouze v tom, že je dvoumístná. Takže ani u ní nechybí například nástavec pro tankování za letu. Nechme se překvapit, jaká bude další letecká technika české armády, až pověstné gripeny prohánějící se nad našimi hlavami jednou půjdou do důchodu.