Česká armáda se drží kolem třicátého místa na světě

Zajímá Vás, jak si stojí Armáda České republiky v celosvětovém žebříčku z pohledu své síly? Pak Vám to prozradíme. Každým rokem totiž vznikají nejrůznější statistiky týkající se základních informací armád z celého světa. Z nich pak lze poměrně jasně vyhodnotit celkového vítěze, i když praxe by z pohledu síly v boji mohla být samozřejmě trochu jiná. A jak si stojí česká armáda?

Kdo je na pomyslném armádním chvostu?

Každý asi musí správně tušit, že přední příčka patří dlouhodobě Spojeným státům americkým. Jestliže Vás však zajímají i další místa v žebříčku, začtěte se do níže uvedené tabulky. Dozvíte se mimochodem i to, jak si stojí česká armáda.

PořadíZemě
1.Spojené státy americké
2.Rusko
3.Čína
4.Indie
Žebříček světových armád podle vyspělosti.

V první čtyřce Armádu České republiky rozhodně nehledejte. Česká armáda se z pohledu vojenské síly a vybavenosti objevuje kolem třicátého místa v rámci celosvětového žebříčku. Plus mínus nějaké to místo se každoročně posouvá nahoru nebo směrem dolů podle toho, kolik je do armády investováno finančních prostředků.

Jen pro zajímavost budeme pokračovat ve výpisu zemí z pohledu síly. V žebříčku vycházejícího z dat z roku 2016 je za Indií Spojené království, Francie, Jižní Korea, Německo, Japonsko, Turecko, Izrael, Indonésie, Austrálie, Kanada, Taiwan a Itálie.

Česká armáda se má čím pochlubit

Armáda České republiky na tom rozhodně není vůbec špatně. Pokud bychom se měli zaměřit třeba na data pocházející z roku 2017, na celkovou populaci kolem 10,6 milionů lidí připadá celková vojenská síla zhruba na polovinu. V aktivní službě je něco přes 20 tisíc vojáků a v aktivních zálohách přes 10 tisíc lidí.

Česká republika v té době disponovala 123 tanky, 518 obrněnými vozy, 93 děly, 109 letadly, 56 vrtulníky a 17 otočnými vrtulníky. To už je poměrně slušná vojenská síla, která i díky svým zkušenostem a schopnostem má ve světě jisté renomé. Proto se naši vojáci také účastní řady zahraničních misí.