BVP-2 je pýchou a nedílnou součástí české armády

Česká armáda disponuje nejrůznější technikou. Pokud jde o pozemní stroje, jedním z nejpraktičtějších a možná i nejznámějších je BVP-2. Bojové pásové pancéřované vozidlo, které je schopné překonávat nejrůznější překážky. Tento stroj nezastaví v podstatě žádný zhoršený terén, a dokonce ani vodní plochy. Právě jeho univerzálnost přispěla k tomu, že je nedílnou součástí výbavy Armády České republiky.

Základní technické parametry

Když se tak zamyslíte nad tím, jaké bojové vozidlo české armády znáte, jako naprostí laici v této oblasti si určitě vybavíte BVP-2. Nyní Vám přinášíme řadu dalších přínosných informací a technických parametrů, abychom rozšířili Vaše obzory v tomto segmentu. Stačí, když se začtete do tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Celková hmotnost14 tun
Měrný výkon15 kW/t
Osádka3+7
Max. šířka3,15 m
Délka s kanónem vpředu6,735 m
Základní informace spojené s vojenskými vozy BVP.

Někoho mohou zajímat i parametry motoru. V tomto případě uvedeme, že BVP-2 používá motor s označením UTD-20 s výkonem 221 kW. Maximální točivý moment je 980 Nm. Množství oleje je 20 litrů.

BVP-2 a vše podstatné

Tento obrněný kolos pochopitelně disponuje několika důležitými částmi. Vedle samotné výzbroje je to nezbytná pancéřová korba a samotná věž. Součástí výbavy jsou pozorovací a zaměřovací přístroje. Nechybí ani požární systémy a prvky pro ochranu před účinky zbraní hromadného ničení. Součástí techniky je také zadýmovací zařízení. Zbytek pak tvoří pohonná jednotka, podvozek, převodové ústrojí, spojovací prvky a elektrická zařízení. V tomto směru jde o velice komplexní vozidlo s vynikajícími vlastnostmi v provozu.

BVP-2 vychází ze svého předchůdce

Druhá řada této vojenské techniky samozřejmě vychází z prvního modelu, kterým byl BVP-1. Došlo pouze ke zkvalitnění některých částí přispívajících například k lepší průchodnosti v terénu. Vozidlo s vynikajícím tlumením podvozku si díky tomu poradí za všech situací. Jeho mobilita a zároveň palební síla jsou na vysoké úrovni. Když k tomu připočtete pancéřovou ochranu, jde o velice univerzální armádní stroj.