Bezpilotní letouny zapadají do konceptu Armády ČR

Česká armáda se pyšní nejenom pozemní výbavou, ale také leteckou výbavou. Tu tvoří pochopitelně řada typově a technicky odlišných letounů. Od těch stíhacích, přes vrtulníky až po ty přepravní. Samostatnou kapitolu pak představují bezpilotní letouny. Ty jsou v České republice provozovány primárně 533. praporem bezpilotních systémů. Ten mimochodem vznikl na počátku roku 2020. A pokud chcete vědět, jaká bezpilotní letadla má Armáda České republiky, prozradíme Vám to.

Bezpilotní letouny a jejich množství

V české armádě můžete víceméně narazit na pět odlišných bezpilotních letounů, které se liší svým provedením, původem, ale také výsledným použitím. V tabulce níže Vám prozradíme, jaké verze těchto letounů vlastní Armáda České republiky a její složky.

NázevVerze
AeroVironment RQ-11 RavenRQ-11B
AeroVironment RQ-20 PumaRQ-20A a PUMA III
AeroVironment Wasp IIIWasp AE
Boeing Insitu ScanEagleScanEagle
Elbit SkylarkSkylark I-LE
Jaké jsou bezpilotní letouny používané v české armádě?

Většina těchto modelů pochází ze Spojených států amerických. Jedinou výjimkou je Elbit Skylark, který je původem z Izraele. České armáda vlastní jeho dva osvědčené modely.

K čemu slouží Elbit Skylark?

Mezi hodně zajímavé bezpilotní letouny patří s naprostou jistotou Elbit Skylark. Ten pořídila armáda primárně v souvislosti se zahraničními misemi a úkoly. Model s praktickým elektromotorem funguje v podstatě jako přenosný systém taktického sledování a pozorování. Během letu je schopen posádce na zemi přenášet kvalitní video záznam a informace z nebes. Dolet takového stroje je kolem deseti kilometrů a více. Promyšlené je také jeho přistání, při kterém se nafoukne speciální polštář, aby se zařízení nepoškodilo.

Ostatní bezpilotní letouny

Zmínka by měla i o dalších bezpilotních letounech ve vlastnictví české armády. Například takový AeroVironment RQ-11 Raven slouží jako průzkumný a sledovací letoun. Jeho délka je necelý metr a rozpětí křídel má 1,2 metru. Letoun se dokáže pohybovat ve vzduchu asi 80 minut a jeho taktický dolet je 10 kilometrů. Pokud jde o model AeroVironment Wasp III, ten byl primárně pořízen pro předsunuté letecké návodčí a pro jednotky ISAR. V tomto ohledu Armáda ČR rozhodně nezahálí.