Armádní technika, kterou jen tak někde neuvidíte

Když se řekne armádní technika, spoustu z Vás s největší pravděpodobností napadne letecká výbava. Což je bezpochyby správně. Není to ale všechno. Zapomínat bychom neměli ani na pěchotní zbraně nebo pozemní techniku. Kapitolou samou o sobě jsou pak speciální stroje, se kterými se běžný smrtelník jen tak nesetká. A právě s takovou armádní technikou Vás nyní seznámíme.

Pasivní sledovací systém Věra

Začít můžeme třeba pasivním sledovacím systémem Věra. Tento systém plní kontrolní úlohu a do jisté míry je záložním systémem pro radarové systémy. Ač vypadá spíše jako dělo, není to dělo. Pro Řízení letového provozu jde o nezbytnou a důležitou pomůcku. V tabulce níže se ostatně můžete dozvědět přidružené informace.

PředmětHodnota
AnténaTyp path
Barometrická výška30 m
ObsluhaJeden operátor
OvládáníSituační displej
Informace týkající se sledovacího systému Věra.

Tato armádní technika je pro běžného člověka, co zná jen pozemní techniku určitě něčím nevídaným. Takovým vozidel má však Armáda České republiky daleko více.

Speciální armádní technika

Zmínka by měla padnout například o vyprošťovacím vozidle na podvozku Tatra T-815-7 V 8x8, které má mimo jiné i velice dobré maskování. Jak jinak, když jde o vojenský stroj. Unikátním vozidlem je odminovací komplet zvaný BOŽENA 5. Jmenovat lze obojživelný pásový transportér PTS-10. Ten slouží primárně k přesouvání kolových tahačů, dělostřelectva a podobně. Když Armáda České republiky zasahuje při ekologických katastrofách, využívá k tomu zásahové vozidlo Tatra 815 8x8 VVN se speciální výbavou.

Ostatní armádní technika

Je pravdou, že když se řekne speciální armádní technika, nemusí to za každou cenu být pouze stroje pohybující se po souši. Kapitolou samou o sobě je technika určená pro vodní hladinu. Armáda ČR disponuje například motorovým vlečným člunem MO-634. Nechybí ani vznášedlo PEGAS 4M. Propracovaným kolosem je pak pontonová mostní souprava PMS. Česká armáda zkrátka nepodceňuje svou výbavu, aby byla schopna zakročit ve všech možných situacích, a to nejenom při válečných konfliktech.