Armáda České republiky má za sebou dlouhou historii

Armáda České republiky je známá pod zkratkou AČR. V jejím čele stojí generální štáb se svým náčelníkem. Hlavní ozbrojená složka České republiky byla v současné podobě založena v roce 1993. Jejími podskupinami jsou pozemní síly, vzdušné síly, speciální síly, kybernetické síly a v neposlední řadě i teritoriální síly.

Počet vojáků sloužících v armádě

Ještě, než se zaměříme na to, jakou má za sebou historii armáda ČR, prozradíme Vám jinou informaci. Bude to počet aktivních vojáků v roce 2020. Zároveň Vám v tabulce níže uvedeme i počet rezervistů vztahujících se k roku 2019.

PředmětHodnota
Vojáci z povolání26 621
Občanští zaměstnanci6 896
Státní zaměstnanci1 163
Rezervisté3 340
Jak velká je Armáda České republiky?

Na rezervisty můžete narazit také pod zkratku AZ neboli Aktivní záloha. Rozpočet Armády České republiky se pohybuje kolem 75,5 miliard korun ročně. Dost však bylo čísel, nyní už se pojďme zaměřit na historii.

Armáda České republiky a její historie

Pokud bychom šli chronologicky nazpět, od roku 1990 do roku 1992 zde fungovala Československá armáda. Před ní tu byla v letech 1954 až 1990 Československá lidová armáda. Od roku 1950 do roku 1954 se nazývala Československá armáda. A na samotném prvopočátku v letech 1918 až 1950 to byla Československá branná pomoc. Tento název ostatně vychází z tehdejšího branného zákona.

Ať už se tyto složky nazývaly jakkoliv, vždy měly stejný cíl. Sloužit k obraně našeho státu. Být v pohotovosti při ohrožení a za zhoršeného válečného stavu. Jako dnes Armáda České republiky využívá zkratku AČR, hodně používaná byla mnoho let zkratka ČSLA neboli již zmiňovaná Československá lidová armáda.

Armáda České republiky a doplňující informace

V rámci komplexnosti se zmíníme ještě o dalších věcech souvisejících s armádou ČR. Vhodné je vědět například to, že armáda své hlavní úkoly plní na základě zákona č. 2019/1999 Sb. S armádou se pojí i kolektivní smlouva obrany NATO a zapomínat bychom neměli ani na obranu Evropské unie.