Akvizice – Realizované a plánované nákupy Armády ČR

V jednom z našich předchozích článků jsme Vám prozradili, jak si stojí česká armáda v celosvětovém žebříčku vojenské síly. Využívána pochopitelně není pouze technika zděděná po předchozích armádách. Primárně je tu nová. Ta se neustále obměňuje. Realizované byly nejrůznější akvizice. Mnohé z nich jsou v plánu do let budoucích. Jestliže chcete vědět, jaké to budou, začtěte se do následujících řádků.

Realizované akvizice Armády ČR

Pokud jde o nedávné akvizice, lze se zmínit například o vojenské technice CASA. Šlo o dva dopravní vojenské letouny CASA C-295MW. Ty nahradily současná letadla Jak-40. Zapomínat bychom neměli ani na těžké kontejnerové nakladače T-815 7 MSH-165-SCA nebo lehká obrněná vozidla Iveco LMV v počtu osmdesáti kusů s dodáním v termínu 2020 až 2022. A v podobném výčtu by šlo jistě pokračovat.

Co všechno plánuje Armáda České republiky?

Co se týče nejbližší doby a vybavování vojenské techniky, jsou to například přenosné protiletadlové komplety velmi krátkého doletu s označením RBS 70 NG. Postupné dodávky plynou také v segmentu kolových obrněných vozidel Titus, kterých má být do konce roku 2023 rovných 62. Jestliže Vás naopak zajímají plánované akvizice, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaká vozidla bojové pěchoty jsou v plánu?

Je to například velitelské vozidlo PBV-V, zdravotnické vozidlo POV-Zdr, pásové bojové vozidlo pěchoty PBVP, vozidlo dělostřeleckého pozorovatele POV-DP, vyprošťovací vozidlo POV-V a bojové ženijní vozidlo POV-Ž.

Kolik těchto vozidel by mělo být pořízeno?

Plánovaná verze Armády České republiky počítá s 210 kusy.

Jsou na pořadu dne nějaké minomety a samohybná děla?

Ano, akvizice pokrývá 62 samohybných minometů a tažných minometů. Chybět nebudou ani samohybná děla ráže 155 mm.

Jaké vozy mají nahradit současné UAZ-469?

Pokud vše půjde tak, jak má, budou to terénní automobily značky Toyota Hilux.

Bude Armáda České republiky pořizovat také nějaký bizjet?

Ano, i to je v plánu. Měl by to být prověřený model Bombardier Global 5000.