Výpověď v pracovní neschopnosti: Může vás zaměstnavatel vyhodit? Politika mlčí.
- Výpověď v pracovní neschopnosti
- Ochrana zaměstnance v pracovní neschopnosti
- Výjimky z ochrany před výpovědí
- Výpověď z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti
- Náhrada mzdy při výpovědi v pracovní neschopnosti
- Odvolání proti výpovědi v pracovní neschopnosti
- Soudní spor s zaměstnavatelem
- Doporučení pro zaměstnance v pracovní neschopnosti
- Nejčastější dotazy ohledně výpovědi v pracovní neschopnosti
Výpověď v pracovní neschopnosti
Výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele je složitější záležitost než výpověď v době, kdy je zaměstnanec zdravý. Zákoník práce ČR chrání zaměstnance v pracovní neschopnosti a znemožňuje dát mu výpověď z důvodu jeho zdravotního stavu. Existují však výjimky, kdy může zaměstnavatel i v této době dát zaměstnanci výpověď.
Mezi tyto výjimky patří například zrušení zaměstnavatele, zrušení organizačního útvaru nebo přemístění zaměstnavatele, pokud se zaměstnanec nemůže z důvodu svého zdravotního stavu přemístit. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci v pracovní neschopnosti výpověď i v případě, že nesplňuje předpoklady stanovené pro výkon sjednané práce nebo mu v tom brání překážka na straně zaměstnance. Důležité je, že důvod výpovědi nesmí souviset se samotnou pracovní neschopností.
Zaměstnavatel je povinen doručit výpověď zaměstnanci do vlastních rukou. Pokud to není možné, například z důvodu hospitalizace, musí zaměstnavatel zvolit jiný způsob doručení, který zajistí, že se s ní zaměstnanec prokazatelně seznámí. Výpovědní doba začíná běžet až dnem, kdy se zaměstnanec s výpovědí prokazatelně seznámí.
V případě, že se zaměstnanec domnívá, že výpověď v pracovní neschopnosti je neoprávněná, má právo se bránit a obrátit se na soud.
Ochrana zaměstnance v pracovní neschopnosti
Zaměstnanec v pracovní neschopnosti požívá zvýšené ochrany před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Platí zde totiž obecný zákaz výpovědi dle zákoníku práce, který znemožňuje dát zaměstnanci výpověď v době, kdy je dočasně práce neschopný. Výjimku z tohoto pravidla tvoří situace, kdy je zaměstnanec uznán práce neschopným pro porušení léčebného režimu z vlastního zavinění, a to v souvislosti s požíváním alkoholu nebo omamných látek. Další výjimkou je situace, kdy se zaměstnavatel s zaměstnancem dohodne na ukončení pracovního poměru dohodou.
I v případě, že zaměstnavatel poruší výše uvedený zákaz a dá zaměstnanci výpověď v době pracovní neschopnosti, je tato výpověď neplatná. Zaměstnanec se proti takové výpovědi může bránit u soudu, a to nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy se o výpovědi dozvěděl. Soud pak může rozhodnout o neplatnosti výpovědi a nařídit zaměstnavateli, aby zaměstnance dále zaměstnával. Je důležité si uvědomit, že i přes tuto ochranu existují situace, kdy může být pracovní poměr se zaměstnancem v pracovní neschopnosti ukončen. Jedná se například o okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.
Výjimky z ochrany před výpovědí
Obecně platí, že zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v době, kdy je uznán dočasně práce neschopným, například z důvodu nemoci nebo úrazu. Tato ochrana se vztahuje na celou dobu pracovní neschopnosti, a to i v případě, že je zaměstnanec dlouhodobě nemocný. Existují však výjimky z tohoto pravidla, kdy je možné dát zaměstnanci výpověď i v době pracovní neschopnosti.
Mezi tyto výjimky patří například zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, pokud s tím souvisí i zrušení pracovního místa zaměstnance. Výpověď je možná i v případě, že zaměstnanec závažným způsobem porušil pracovní kázeň nebo nesplňuje předpoklady pro výkon práce stanovené právními předpisy. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď i v případě, že mu byl uložen trest odnětí svobody, a to i podmíněně.
V případě, že je zaměstnanci dána výpověď v době pracovní neschopnosti, je důležité si ověřit, zda je tato výpověď platná. Zaměstnanec má právo se proti neplatné výpovědi bránit, a to u soudu. Je proto vhodné obrátit se na odborníka, například na advokáta specializujícího se na pracovní právo, který posoudí konkrétní situaci a poradí s dalším postupem.
Výpověď z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti
Výpověď z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti je v Česku citlivé téma. Zaměstnavatel má sice právo dát zaměstnanci výpověď i v době, kdy je v pracovní neschopnosti, ale musí dodržet striktní pravidla daná zákoníkem práce. Zaměstnanec v pracovní neschopnosti pobírá nemocenskou a je chráněn před výpovědí z důvodu nemoci. Existují však výjimky, kdy je možné dát výpověď i v této době.
Zaměstnavatel může dát výpověď z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti, pokud zaměstnanec není schopen vykonávat práci déle než jeden rok. Důležité je, že se nejedná o rok v kuse, ale o souhrnnou dobu pracovní neschopnosti z téhož důvodu. Výpověď z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti je možná i v případě, kdy zaměstnanec nesplní podmínky pro přiznání invalidního důchodu.
Výpovědní lhůta začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Zaměstnanci v pracovní neschopnosti náleží odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.
Je důležité si uvědomit, že výpověď z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti je krajním řešením. Zaměstnavatel by měl zvážit všechny okolnosti a hledat i jiná řešení, například převedení na jinou práci. Vždy je vhodné se poradit s odborníkem na pracovní právo, aby nedošlo k porušení zákoníku práce.
Náhrada mzdy při výpovědi v pracovní neschopnosti
Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v době, kdy je uznán dočasně práce neschopným, tedy v pracovní neschopnosti. Výjimku tvoří situace, kdy je zaměstnanci přiznán invalidní důchod třetího stupně nebo dochází k zrušení organizačního útvaru nebo místa, kde zaměstnanec pracuje. Pokud zaměstnavatel poruší zákaz výpovědi v pracovní neschopnosti, je takáto výpověď neplatná. Zaměstnanec se může bránit a domáhat se neplatnosti výpovědi u soudu. V případě neplatné výpovědi je zaměstnavatel povinen omluvit se a nahradit zaměstnanci ušlou mzdu. Náhrada mzdy se poskytuje za celou dobu, po kterou by výpovědní doba trvala. Výše náhrady mzdy se řídí průměrným výdělkem zaměstnance.
Odvolání proti výpovědi v pracovní neschopnosti
Výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele je v Česku neplatná. Existují ale výjimky. Zaměstnavatel nesmí dát výpověď zaměstnanci v pracovní neschopnosti, pokud ji způsobil on pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Výjimkou je i situace, kdy je zaměstnanec v ochranné lhůtě, například po skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel také nemůže dát výpověď v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným pro onemocnění nebo úraz, které si úmyslně nezpůsobil.
Informace o výpovědi v době pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele je důležité si ověřit. V případě pochybení se obraťte na příslušný inspektorát práce. Ten vám poskytne informace o vašich právech a povinnostech. Pokud se domníváte, že vaše výpověď je neplatná, můžete se obrátit na soud.
Odvolání proti výpovědi v pracovní neschopnosti musí být podáno do dvou měsíců od doručení výpovědi. V odvolání je nutné uvést důvody, proč je výpověď považována za neplatnou. K odvolání je vhodné přiložit i důkazy, které vaše tvrzení podporují.
Soudní spor s zaměstnavatelem
Výpověď v pracovní neschopnosti od zaměstnavatele je v Česku komplikovaná záležitost. Zákoník práce chrání zaměstnance v pracovní neschopnosti a výpověď znemožňuje, existují ale výjimky. Zaměstnavatel vám dát výpověď může, pokud se firma ruší nebo stěhuje, pokud jste ve zkušební době, nebo pokud jste závažně porušili pracovní povinnosti. Důležité je vědět, že i v těchto případech musí zaměstnavatel dodržet formu a postup daný zákoníkem práce. Výpověď musí být písemná, doručená do vlastních rukou a musí obsahovat důvod výpovědi a poučení o možnosti podat žalobu.
Pokud si myslíte, že vaše výpověď není v pořádku, obraťte se na odborovou organizaci nebo právníka. Můžete se bránit a domáhat se neplatnosti výpovědi u soudu. Soudní spor s zaměstnavatelem je ale běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost a finanční rezervu. Než se do něj pustíte, zvažte všechny možnosti a proberte situaci s odborníkem.
Doporučení pro zaměstnance v pracovní neschopnosti
Pokud jste bohužel v situaci, kdy vám přišla výpověď v době pracovní neschopnosti, je důležité znát svá práva a možnosti. Podle zákoníku práce je výpověď v době pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele možná pouze z určitých důvodů, jako je například zrušení zaměstnavatele, nadbytečnost vašeho pracovního místa nebo neuspokojivé pracovní výsledky. Váš zaměstnavatel vám musí doručit výpověď písemně a musí v ní uvést jasný a srozumitelný důvod. Pokud si myslíte, že vaše výpověď není v souladu se zákoníkem práce, máte právo se bránit. Můžete se obrátit na odborovou organizaci, inspektorát práce nebo se poradit s právníkem. Pamatujte, že i v době pracovní neschopnosti máte práva a neměli byste se bát je bránit.
Nejčastější dotazy ohledně výpovědi v pracovní neschopnosti
Může mi dát zaměstnavatel výpověď, když jsem v pracovní neschopnosti? Tahle otázka trápí mnoho lidí. Dobrá zpráva je, že pracovní neschopnost vás chrání před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Existují ale výjimky. Zaměstnavatel vám dát výpověď může, pokud je váš zdravotní stav důvodem pro zrušení pracovního poměru dohodou, váš zdravotní stav brání ve vykonávání práce po dobu delší než 1 rok a nejste-li vhodné pracovní zařazení po skončení pracovní neschopnosti. Výpověď vám také může dát v případě, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, nebo se přesouvá mimo dosah.
Co když mi zaměstnavatel i přesto dá výpověď? V takovém případě si ověřte, zda je výpověď platná. Musí být písemná a doručená, musí obsahovat důvod výpovědi a musí být v souladu se zákoníkem práce. Pokud si nejste jistí, obraťte se na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo.
Výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele je složitá situace s mnoha úskalími. Zaměstnanec má ale i v této situaci svá práva, která ho chrání před bezdůvodným ukončením pracovního poměru. Zaměstnavatel nemůže dát výpověď v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným pro nemoc nebo úraz, a to ani v případě, že pracovní neschopnost vznikla v důsledku porušení pracovních povinností. Výjimku tvoří situace, kdy je zaměstnanec uznán práce neschopným pro nemoc nebo úraz déle než 180 dnů, a to bez ohledu na to, zda pobírá nemocenské dávky, nebo mu již nárok na ně zanikl. Další výjimkou je zrušení pracovního poměru z důvodu organizačních změn, kdy zaměstnavatel ruší daný druh práce nebo pracoviště, na kterém zaměstnanec pracoval. V takovém případě je ale zaměstnavatel povinen nabídnout zaměstnanci jinou vhodnou práci, pokud je to s ohledem na jeho zdravotní stav možné. Zaměstnanec by měl být o výpovědi informován písemně a výpovědní lhůta začíná běžet až dnem, kdy mu byla výpověď doručena. V případě, že se zaměstnanec cítí dotčen na svých právech, měl by se obrátit na příslušný odborový orgán nebo na inspektorát práce.
Publikováno: 28. 06. 2024
Kategorie: Politika