Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost v ČR

Česká republika disponuje různými organizacemi, které se starají o bezpečnost národa ve všech možných ohledech. Není to pochopitelně jenom Armáda České republiky, jak by si mohl, kdo myslet. Jsou to i jiné instituce kam spadá například Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Správní úřad, o němž se v tomto článku zmíníme podrobněji.

NÚKIB v číslech

Za touto zkratkou se skrývá celý název organizace Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten se zabývá utajovanými informacemi souvisejícími s komunikačními a informačními technologiemi. V tabulce níže Vám přinášíme několik doplňujících informací.

PředmětHodnota
Vznik2017
Sídlo Brno
Podle zákonaČ. 205/2017 Sb.
Nové sídloOd roku 2023
Informace týkající se kybernetického úřadu ČR.

Co se týče historie tohoto úřad, začínal původně se 120 zaměstnanci, než došlo k jeho rozšíření a čím dál častějšímu využívání. Je to logické, protože i vývoj těchto technologií jde neustále kupředu. Aktuálně má úřad v podstatě čtyřikrát tolik zaměstnanců.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost a jeho činnost

Pojďme se ale podrobněji zaměřit na to, čím se tento úřad vlastně zabývá. Působí v plném rozsahu v oblasti kybernetické bezpečnosti. Rozsah takových činností pochopitelně začíná u běžné prevence a pokračuje přes vzdělávání, vydávání nejrůznějších opatření a končí udělováním trestů souvisejících s danou oblastí.

Úřad pro kybernetickou bezpečnost je víceméně koordinačním úřadem v celém tomto segmentu. Provádí nejrůznější analýzy, ochraňuje utajované informace tohoto charakteru a monitoruje jakékoliv kybernetické hrozby spojené s České republikou.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost a PRS

Zmínka by měla padnout také o působnosti v oblasti veřejné regulované služby Evropského programu družicové navigace Galileo a jiných. Tento program je velice často znám pod zkratkou PRS. NÚKIB pochopitelně získává na své popularitě i díky rozvoji digitálních služeb a obecně technologií tohoto typu. S bezpečností má tak hodně společného. Uvidíme, jestli jednou takový úřad nebude větší jak samotná armáda, protože všechno se postupem času bude jistě přesouvat do virtuálního světa.