Česko-ruské vztahy a jejich vývoj v posledních letech
Pokud jde o bezpečnost národa, lze určitě zmínit důležitou službu známou pod zkratkou BIS. V dnešním článku nebudeme probíhat bezpečnost Česka a vztahy se světem, jako spíše s konkrétní zemí. Půjde o česko-ruské vztahy, které jsou odlišné v různých rovinách. Jestliže Vás zajímá, jaké jsou vztahy mezi Českem a Ruskem, začtěte se do následujících řádků.
NATO vs. Rusko
Trochu chladné vztahy jsou z pohledu Severoatlantická aliance NATO vs. Rusko. Právě v roce 1999 se Česká republika stala nedílnou součástí této aliance, což se ve výsledku projevilo ve vztazích k Rusku. Postaral se o to svého času bývalý prezident Václav Havel a americká ministryně zahraničí Madeleine Albrighrová. Česko-ruské vztahy se s přihlédnutím k celé alianci NATO zhoršily také po anexi Krymu.
Ostatní česko-ruské vztahy
Na česko-ruské vztahy jako takové by šlo samozřejmě hledět z mnoha úhlů pohledů. Pokud jde o roli vojenskou, novodobé mise české armády nebyly nikdy realizovány na území Ruska nebo proti němu. Další podstatné informace týkající se tohoto tématu můžete vyčíst z níže uvedených otázek a odpovědí.
Ano, oba státy jsou společně členy některých organizací. Typickým příkladem je Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě známá pod zkratkou OBSE. Dále je to Rada Evropy a Organizace spojených národů OSN.
V tomto případě je Ruská federace spíše naším okrajovým partnerem. Z hlediska ekonomiky je to naopak, kdy se dováží hodně našich produktů do Ruska.
Česká republika je vyhledávaným cílem ruských turistů. Pro Rusy představujeme bezpečné a příjemné prostředí pro život.
Česko-ruské vztahy byly v každém případě narušeny kauzou Vrbětice v roce 2021. Šlo o záležitost vybuchlých muničních skladů, na čemž se údajně podíleli ruští agenti.
Ruští podnikatelé zde mají dobré podmínky, včetně možnosti vzdělávání.
Publikováno: 02. 09. 2021
Kategorie: politika